Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Borcu olanlar dikkat: Karar verildi! 31 Aralık’a kadar…

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olanları ilgilendiren karar Resmi Gazete’de yayımlandı. GSS, prim borcu olanların sağlık hizmetinden yıl sonuna kadar yararlanabilmesi için karar alındı. Bu kapsamda, GSS borcu olanlar için Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesisleri ile üniversite hastanelerinde 31 Aralık 2022’ye kadar sağlık hizmeti alabilecek.

GSS prim borcu olanlar yıl sonuna kadar sağlık hizmeti alabilecek. Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. 4736 Sayılı Kanun’un 1’inci Maddesinin Birinci Fıkrası Hükmünden Muaf Tutulacakların Tespitiyle İlgili Bakanlar Kurulu Kararı’nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

YIL SONUNA KADAR HİZMET ALABİLECEKLER

Karara göre, GSS sistemi kapsamında olup prim borcu nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak vatandaşlara ve bakmakla yükümlü yakınlarına, Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesisleri ile devlet üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde (üniversite hastanelerinde) 31 Aralık 2022’ye kadar sağlık hizmeti verilecek.

Karar da Söz konusu kararla ilgili ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye, döner sermaye ödemeleri ve uygulamaya ilişkin diğer usul ve esasları belirlemeye Sağlık Bakanlığı yetkili olacağı ifade edildi.