Kamu

Borcu olan tüm vatandaşlar için SGK açıklama yaptı!

Türkiye bu sene geniş kapsamlı yapılandırma uygulamasını devreye aldı. Salgın döneminde borcu olan vatandaşlara rahatlık sağlayacak uygulama için SGK’dan açıklama geldi. SGK Batman İl Müdürü Alaettin Ökten yapılandırma için yaptığı değerlendirmelerde, başvuruların 31 Aralık’a kadar devam edeceğini hatırlatarak, “31 Ağustos 2020 tarihinden önce yapılan tespitlere ilişkin olup yapılandırma başvuru süresi olan 31 Aralık 2020 tarihine kadar kesinleşmiş idari para cezasının yarısı silinecektir” ifadelerini kullandı.

Küresel pandemi vatandaşların ekonomik olarak zor zamanlar geçirmesine neden oluyor. Bu nedenle harekete geçen hükumet, yapılandırma uygulamasına geçti. Yapılandırma düzenlemesine göre KDV, ÖTV, MTV, KYK borçları ile Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçları, tüm idari para cezaları, SGK borçları gibi para ödemelerine yapılandırma uygulanabilir.

Bu kapsamda açıklamalarda bulunan SGK Batman İl Müdürü Alaettin Ökten, yapılandırma işlemi için son başvuru tarihinin 31 Aralık 2020 olduğunu hatırlattı.

Kalan tutar yüzde 90 oranında silinecek

Batman tarafından yapılan açıklamalarda, 7256 sayılı Yapılandırma Kanunu 2020 yılı ağustos ayı ve önceki aylara ilişkin alacakları kapsamaktadır. Pandemi nedeniyle ödemeleri ekim, kasım ve aralık ayına ertelenen primler yapılandırma kapsamına alınmamıştır. Borç asıllarında herhangi bir indirim yapılmayacaktır. Yapılandırma kapsamındaki alacaklar gecikme cezası ve gecikme zammı yerine Yİ-ÜFE ile güncelleştirilecektir. Prim aslının ve prim aslına uygulanan Yİ-ÜFE yüzde 10’unun en son 1 Mart 2021 tarihinde peşin ödenmesi halinde, Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanan kalan tutar yüzde 90 silinecektir. Prim aslının ve prim aslına uygulanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 10’unun en son geç ödeme zammı ile birlikte peşin ödenmesi halinde hesaplanan kalan tutar yüzde 90 silinecektir. Taksitli ödemeyi tercih edenlerin borçlarını 2 taksit halinde ödemeleri halinde, prim aslının ve prim aslına uygulanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 50’sinin en son 30 Nisan 2021 tarihinde peşin ödenmesi halinde, kalan tutar yüzde 50 silinecektir. 31 Ağustos 2020 tarihinden önce yapılan tespitlere ilişkin olup yapılandırma başvuru süresi olan 31 Aralık 2020 tarihine kadar kesinleşmiş idari para cezasının yarısı silinecektir. Kalan yarısı gecikme cezası ve gecikme zammı yerine yurt içi üretici fiyat endeksi ile güncelleme yapılarak yapılandırılacaktır” ifadelerdi kullanıldı.

 

Emekli olmak isteyen herkesi ilgilendiriyor! 1 Şubat 2021’e kadar SGK’ya başvurun

Türkiye’de milyonlarca çalışan emekli olmak istiyor. Ancak pek çok kişi için emeklilik önünde prim gün sayısı gibi bir engel bulunuyor. Salgın döneminde yapılandırma hareketi başlatan devlet, emekli olmak isteyenler içinde müjdeyi verdi. Buna göre, prim günlerine ihtiyacı olanlar, bunları yapılandırma kapsamında ihya edebilecek. İhya başvuruları ise SGK’ya 1 Şubat tarihine kadar yapılabilecek.

Pandemi nedeniyle hükümet kapsamlı yapılandırma programını devreye soktu. Yapılandırma sayesinde emeklilik için eksik günü olan vatandaşlara da indirim getirildi. Bu kapsamda SGK tarafından yayımlanan 17 kasım 2020 tarihli ve 2020/45 numaralı genelgeye göre, Bağ-Kur’a olan borçları sildirme imkanı getirirken, eksik günlerini satın almak isteyenler için indirimlerden faydalanabilecek.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ.