DepremlerGündem

Bolu’daki korkutan depremle ilgili flaş açıklama: AFAD duyurdu!

Bolu’da meydana gelen korkutan depremin ardından açıklama yapıldı. AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, depremin Marmara fayını tetikleyip tetiklemediğine ilişkin bir açıklamada bulundu.

AFAD, Bolu’da saat 13.55’te 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. Vatandaşları sokağa döken depremin ardından önemli bir açıklama yapıldı. AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, birçok ilde hissedilen depremle ilgili açıklamalarda bulundu.

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar şu açıklamayı yaptı;

“Bugün Bolu’da meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki deprem Kuzey Anadolu Fay zonuna bağlı küçük kısa bir kol üzerinde meydana geldi. Bu tip faylar üzerinde meydana gelen depremlerin başka depremleri veya Marmara fayını etkilemesi söz konusu değildir.”

‘HASARLI BİNALARA GİRMEYİN’ UYARISI

“Artçı sarsıntılar hala orta ölçekte vatandaşlarımızın hissedebileceği şekilde devam edecektir. Bu hasarlı binalarda yıkım oluşturabilir. Vatandaşlarımızın hasarlı binalara girmemesi büyük önem taşıyor.”

“Deprem bölgesinde bulunan 9 ilde 253 ayrı yerleşim yerindeki 3 bin 784 yapı boşaltılarak daha güvenli alanlara yerleştirildi. 474 yapıda ise heyelan ve kaya düşmesi riskleri bertaraf edildi.”