GenelMuğla Haberleri

Bodrum’da evler cep yakıyor!

Turizmin en önemli merkezlerinden biri olan Bodrum’da ev fiyatları Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 2 kat arttı. 75 metrekarelik bir evin aylık kirası yaklaşık 2 bin lira olurken, satışı ise 800 bin liralara alıcı buldu.

Turizmin en önemli adreslerinden olan Bodrum’daki ev fiyatları yükselmeye devam ediyor. Koronavirüs nedeniyle büyükşehirlerden kaçan vatandaşlar, ilçeye tayini çıkan memurlar ilçede ev bulmakta zorlanırken ev fiyatları cep yakıyor. 75 metrekare bir evin kirası 2 bin liralara kadar yükseldiği Bodrum’da aynı ev ortalama 800 bin liradan satışa çıkarılıyor.

EN ÇOK ZORLANAN MEMURLAR!

Devlet memurların tayin dönemlerinde en çok tercih ettiği bölgelerden olan Bodrum’a tayini çıkan memurlar ev kiralarını görünce ilçenin en uzak bölgeleri tercih ediyorlar. Bodrum’a 40 kilometre uzaktaki Mumcular Mahallesi’nde oturmayı tercih eden memurlar her gün gidiş geliş 80 kilometre yolu göze alıyor. Kırsal bölgelerde ev bulamayan memur ise kiraların yüksek olması nedeniyle ekonomik sıkıntıya düşerken birçok memur ilçeden tayinini istiyor.

60 BİN LİRAYA KADAR EV KİRASI

Bodrum’da 75 metrekarenin üzerindeki evlerin kira fiyatları ise dudak uçuklatıyor. Havuzlu bahçeli 100 metrekarelik bir evin kirası 10 bin liradan başlarken, eşyalı bir ev kiralamak isteyenler için bu fiyat 2 katına çıkıyor. Ev kiralarının 60 bin liraya kadar yükseldiği Bodrum’da sezonluk ev kiralamak isteyenler ise bu fiyatların 2 katını ödüyor.

BİR YILLIK PEŞİN, 6 AYLIK DEPOZİTO İSTENİYOR

Bu paraları verip Bodrum’dan ev kiralamak isteyenler ayrıca bir yıllık peşin kira birde depozito ile karşılaşıyor. Eğer ev emlakçıdan bulunmuş ise 1 kira bedeli de emlakçıya ödeniyor. 6 aylık peşin depozito ve emlakçı komisyonu ile birlikte Bodrum’da bir evi kiralamak için en az 20 bin lira gerekiyor.

KONUT FİYATLARINDA CİDDİ BİR ARTIŞ VAR

Ev kiralarının yüksek olmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ilçede kiraların yükseldiğini belirterek, “Özellikle salgından sonra büyük kentlerden Bodrum’a talep çok arttı. Sadece Bodrum’a değil diğer kıyı kentlerine de çok arttı. Bodrum bu konuda 1’inci sıradaki kent. Bodrum’da yaşamak kolay çünkü evler müstakil ev bahçeli ve deniz kıyısındasınız. O yüzden insanlar burayı daha çok tercih etmeye başladılar. İnsanlar bütçelerini de zorlayarak buralara gelip ev satın almaya ev bulamadıysa da kiralamaya başladılar. Bu da ister istemez büyük bir talep oluşturdu. Arzın da kısıtlı olmasıyla kiraları ve emlak fiyatları çok ciddi bir şekilde artış gösterdi. Bodrum’daki mevcut konut stoku 2’nci konutlarla beraber yeterli. 144 bin civarında konut var Bodrum’da bu da doğal olarak konut başı 3 kişi değerlendirirsek 450 bin civarında bir nüfusa tekabül eder. Bodrum’da maksimum ağırlığı budur” dedi.

“FİYATLAR ARZ-TALEP MESELESİ!”

Bodrum’da emlakçılık yapan Cemal Demirci ise 75 metrekarelik bir evin kirasının 2 bin liradan başladığını ifade ederek, “Mobilyasız 2 oda bir açık mutfak salon 75 metrekare bir evin fiyatı 2 bin liradan başlıyor. 2 bin 500 liralık bir evin metrekaresi 80 metrekaredir. İstanbul’dan Bodrum’a yerleşen vatandaşlarımızda evin küçük olması konusunda problemlerle karşılaşıyoruz. Vatandaşlarımız biz de ‘2 + 1 evde oturuyoruz ama 180 metrekare evimiz’ diyorlar. Bu fiyatların asıl nedeni imar çok düşük olduğu içindir. Bodrum’da yüzde 20 imar kullanılıyor. İnşallah fiyatlar düşer çünkü biz de arada kalıyoruz. Bu fiyatları belirleyenler bizler değiliz. Arz – talep meselesi talep var arz yok. Şu anda konut kiralama veya satın alma fiyatlarının düşeceği de görülmüyor” ifadelerini kullandı.