Gündem

BM’den uyarı! Çekirge sürüsü Türkiye sınırında

Birleşmiş Milletler uyardı. Doğu Afrika ülkelerindeki çiftçilerin korkulu rüyası çöl çekirge sürüsü yeniden etkisini artırabilir. Hazırlanan raporda çekirgelerin komşumuz Irak'a kadar geldiği görüldü.

Birleşmiş Milletler’den uyarı… Doğu Afrika ülkelerindeki çiftçilerin yaşamını olumsuz etkileyen çöl çekirgesi sürülerinin yeniden etkisini artırabileceğini duyuruldu. Hazırlanan raporda çekirgelerin sınır komşumuz Irak’a kadar geldiği görüldü. Çekirge sürüleri, her gün 150 kilometre yol katedebiliyor.

ALARM VERİCİ SEVİYEDE

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), yayımladığı durum raporunda, Afrika Boynuzu bölgesinde özellikle Kenya, Somali ve Etiyopya’da durumun kritik olduğuna ve yeni çekirge sürülerinin oluşmaya başladığına dikkat çekti. Bölgedeki durumun ‘alarm verici’ seviyelerde olduğu belirtilen raporda, çekirgelerin yeniden üremeye başladığı ve bu sürülerin gıda güvenliğine benzeri görülmemiş tehdit oluşturduğu aktarıldı.

 

ÇEKİRGE SÜRÜSÜ TÜRKİYE SINIRINDA

Raporda, çekirgelerin etkisini göstereceği ülkeler arasında Kenya, Somali, Etiyopya, Sudan, Eritre, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, İran ve Pakistan gösterildi. FAO’nun Twitter hesabında paylaşılan bir haritada çekirgelerin sınır komşumuz Irak’a kadar geldiği görüldü.

ÇEKİRGELER GÜNDE 35 BİN KİŞİYE YETECEK GIDAYI TÜKETİYORLAR

Bir kilometrekarede yer alan 40-80 milyon çekirge, sadece bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebiliyor. Çekirge sürüleri, her gün 150 kilometre yol katedebiliyor.