GündemSağlık

BM’den korkutan Koronavirüs açıklaması!

Birleşmiş Milletler (BM) tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs (Covid19) salgını sebebiyle turizmdeki gelir kaybının 1,2 trilyona ulaşmasını beklediklerini açıkladı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, mevcut seyahat kısıtlamaları ve salgından dolayı insanların seyahatlerini iptal etmeleri sebebiyle turizmde büyük miktarlarda kayıpların olacağını öngördüklerini açıkladı. Guterres ayrıca sektördeki yaklaşık 120 milyon kişinin işini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu da ifade etti.

Genel anlamda her 10 kişiden 1’ine istihdam sağlanan turizm sektörünün salgın sebebiyle çok zor durumda olduğunu belirten Birlerşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres; “2020’nin ilk beş ayında uluslararası turist girişleri yarıdan fazla azaldı ve turizmden elde edilen ihracat gelirlerinde 320 milyar dolarlık bir kayıp yaşandı” dedi.

Öngörülen turizm kaybının toplamda 1,2 trilyon dolara ulaşabileceğini söyleyen Guterres, “120 milyon kişi işini kaybetme riskiyle karşı karşıya” dedi.

BM Genel Sekreteri Guterres, koronavirüsün turizmden kaynak elde eden gelişmiş ekonomiler için çok kötü sonuçlar doğurduğunu ifade etti. Turizm gelirinden kaynak sağlayan pek çok küçük ada devleti ile Afrika içinse acil durumun söz konusu olduğunu bildirdi.

Turizm gelirlerindeki düşüşe dikkati çeken Guterres, bunun aynı zamanda koruma altındaki alanlarda kaçak avlanma ve tahribatı artırdığı uyarısında da bulundu.