Gündem

BM’den Kapalı Maraş uyarısı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Tatar, " Kapalı olan Maraş'ın kıyılarını, sahillerini perşembe gününden itibaren halkımızın kullanımına açıyoruz" açıklamalarının üzerine Birleşmiş Milletler (BM),”Ada'da gerginliği artıracak, diyalog ve müzakerelerin başarılı olmasına gölge düşürecek tek taraflı eylemlerden kaçınılması” çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar, “Çalışmaları bir aşamaya getirdik. Kapalı olan Maraş’ın kıyılarını, sahillerini perşembe gününden itibaren halkımızın kullanımına açıyoruz” demesinin üzerine Birleşmiş Milletler’den (BM), uyarı geldi. BM, KKTC’nin Kapalı Maraş’ın sahil şeridini halka açma kararından endişe duyulduğunu belirterek, “Ada’da gerginliği artıracak, diyalog ve müzakerelerin başarılı olmasına gölge düşürecek tek taraflı eylemlerden kaçınılması” çağrısı yaptı.

“ADA’DA GERGİNLİĞİ ARTIRACAK EYLEMLERDEN KAÇINILMALI”

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, yaptığı yazılı açıklamada, BM’nin ilgili Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda kapalı Maraş konusundaki pozisyonunun değişmediğini söyledi. Genel Sekreter Antonio Guterres’in söz konusu karardan endişe duyduğunu belirten Dujarric, “Ada’da gerginliği artıracak, diyalog ve müzakerelerin başarılı olmasına gölge düşürecek tek taraflı eylemlerden kaçınılması” çağrısında bulundu. Tüm tarafları görüş ayrılıklarının çözümü içi diyalog kurmaya çağıran Dujarric, BM’nin tarafları bir araya getirme konusunda hazır olduğunu yineledi.

Kapalı Maraş Nerede? Kapalı Maraş neden kapatıldı?