Gündem

BM’den flaş açıklama! ‘Yayılmasına izin verirsek milyonlarca kişi ölecek’

Birleşmiş Milletler (BM)'den flaş koronavirüs açıklaması... Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, 'En fakir ve en savunmasız ülkeler en sert darbeyi alacak. Yayılmasına izin verirsek milyonlarca kişi ölecek.' dedi.

BM’den koronavirüse karşı önemli uyarı. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, koronavirüsün ‘Yayılmasına izin verirsek milyonlarca kişi ölecek’ açıklamasını yaptı.

Guterres, video konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Virüsün sadece insanları değil küresel ekonomiyi de etkilediğini belirten Guterres, Uluslararası Çalışma Örgütünün virüs nedeniyle dünya genelinde çalışanların 3,4 trilyon dolar gelir kaybı yaşayabileceğini bildirdiğini söyledi.

‘YAYILMASINA İZİN VERİRSEK MİLYONLARCA İNSAN ÖLECEK’

Ülke düzeyinde alınan önlemlerin küresel ölçekte yaşanan kriz için yeterli olmadığını belirten Guterres, G20 ülkelerine koronavirüs salgınıyla mücadelede eş güdümlü, kararlı şekilde yeni adımlar atma ve gelişmekte olan ülkelere yardım etme çağrısında bulundu.

Guterres, ”En fakir ve en savunmasız ülkeler en sert darbeyi alacak. Virüsün özellikle dünyanın en savunmasız bölgelerinde orman yangını gibi yayılmasına izin verirsek milyonlarca insan ölecek. Ortak bir düşmanımız var ve bir virüsle savaşıyoruz.” dedi.