GündemPolitika

BM, Türkiye ile Libya arasındaki deniz sınırı anlaşmasını tescil etti

Birleşmiş Milletler, 29 Kasım 2019'da imzalanan Türkiye ile Libya arasındaki deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakat muhtırasını tescil etti.

Birleşmiş Milletler(BM) Yunanistan, Fransa ve Mısır’ın tepki gösterdiği anlaşmayı tescil etti. Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında 27 Kasım’da “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasının” tescil edildiğini açıkladı. Bu gelişmeyle birlikte Türkiye Doğu Akdeniz’de meşruluğunu pekiştirmiş oldu.

BM ŞARTI’NIN 102. MADDESİ GEREĞİ ONAYLANDI

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayımlanan tescil belgesine göre, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Türkiye ve Libya arasında imzalanan uluslararası anlaşmayı 30 Eylül’de BM Şartı’nın 102’nci maddesi gereği onayladı.

İLK YORUM ÇAVUŞOĞLU’NDAN GELDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Libya ile deniz sınırı anlaşmasının tesciline atıfta bulunarak, uluslararası hukuk çerçevesinde milletimizin haklarını korumaya kararlılıkla devam edileceğini vurguladı.