Ekonomi

Biz hazırlık yapıyoruz! 100 bin öğretmen, ziraat mühendisi, sağlıkçı ve EYT’lilerin sorununu çözeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı parti grup toplantısında 128 Milyar Doların akıbeti hakkında yaptığı açıklama, özetle; Merkez Bankası rezervlerinin doların tansiyonunu düşürmek için kullanıldığını söyledi.  Muhalefet Erdoğan’ın bu çıkışına karşı doların 8 lira seviyelerine geldiğini hatırlattı. Döviz kurunu piyasaların belirlediğini belirten Muhalefet, döviz kurlarını anlık bastırmak yerine bu paralarla sanayiye yatırım yapılsaydı, istihdama kalıcı katkı sağlandığı gibi döviz kurları da bu seviyelere gelmezdi dedi.

BAĞ-KUR primleri devlet tarafından ödenebilirdi

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, ‘’128 milyar dolar var ya işte o parayla 83 milyona kişi başı 1.600 dolar verilebilirdi ya da süpermarketlerle yok ettirdiğiniz, can çekişen küçük esnaf ve sanatkâra, 1,5 milyon esnafa hibe verilebilirdi; iş yerlerini kapattığınız esnafın BAĞ-KUR primleri devlet tarafından ödenebilirdi’’ dedi.

Kadim Durmaz, iktidara geldiklerinde ilk olarak yapacaklarına dair bazı vaatlerde bulundu. Durmaz;

-Biz hazırlık yapıyoruz, 100 bin öğretmen, ziraat mühendisi, sağlıkçı, veteriner hekim ve EYT’lilerin sorununu çözeceğiz.

-Yirmi yıllık AKP iktidarında kendine gelecek bulamayan, yurt dışına gitmek zorunda bıraktığınız 380 bin gencimizden özür dileyip onlara iş ve gelecek sağlayacağız.

-Evde eğitim desteği alamayan 7,5 milyon öğrenciye bilgisayar ya da tablet vereceğiz.

-Köylünün bankalara, Tarım Krediye, gübreye, ilaca, sulamaya, enerjiye olan 143 milyar borcunu sileceğiz.

-Zorda olan KOBİ’lere ve sanayicilere hibe vereceğiz.

-15 Temmuz şehitleri ve Beşiktaş patlaması şehitleri için toplanan ve nerede olduğunu hâlâ açıklayamadığınız paraları ailelerden özür dileyip vereceğiz.

-Katar ordusuna peşkeş çektiğiniz Tank Palet Fabrikasını yeniden kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerine vereceğiz.

-Henüz 60 milyon aşı olamamış yurttaşlarımızın aşılarını kısa sürede yapacağız.