Gündem

Bitcoin Nedir? Geleneksel Sistemlerden Farkı Nedir?

Bitcoin (BTC), finansal alanda bireysel özgürlüğü sağlamak için geleneksel sistemlerdeki prosedürleri, yüksek işlem ücretlerini ve uzun işlem sürelerini ortadan kaldırmayı hedefleyen devrimsel bir teknoloji olarak tanımlanabilir.

 

Bitcoin Nedir?

 

Bitcoin, teknik dokümanda da bahsedildiği gibi en basit haliyle kişiden kişiye elektronik nakit sistemi olarak nitelendirilebilir. Bitcoin’in temel özellikleri arasında; arzının sınırlı olması, Blockchain teknolojisini kullanması ve madencilik yöntemi ile yeni BTC’lerin piyasaya sürülmesi sayılabilir.

Özellikle Bitcoin’in popülaritesi arttıkça “Bitcoin nedir, BTC nedir” gibi soruların çok daha sık sorulmaya başladığı görülüyor. “Bitcoin nedir” sorusunun yanıtına bir göz atalım.

 

Bitcoin’in arzı 2009 yılında piyasaya sürüldüğü andan itibaren belli ve 21 milyon adet ile sınırlı. 21 milyonuncu Bitcoin’in ise teknik dokümana göre 2140 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Dolayısıyla 2140 yılından sonra yeni BTC olmayacak ve piyasada 21 milyon adet Bitcoin bulunacak.

 

Bitcoin’in arzının sınırlı olması aslında enflasyonun önlenmesi açısından oldukça önemli ve bu sebeple BTC deflasyonist bir para birimi olarak nitelendiriliyor. Bununla birlikte Bitcoin gibi kriptografi ile korunan ve arzı sınırlı olmayan kripto para birimlerinin bulunduğunu da belirtmek gerekiyor. Bu noktada kullanım durumuna göre Bitcoin’i ya da diğer kripto para birimlerini tercih etmek bireylere kalıyor.

 

Bununla birlikte Bitcoin Blockchain adı verilen bir teknoloji kullanıyor. Blockchain ise en kısa şekilde dağıtık veri tabanı olarak tanımlanabilir. Blockchain’i dijital bir muhasebe defteri gibi düşünebilirsiniz. Bitcoin’de gerçekleşen her türlü işlem Blockchain üzerine kaydediliyor ve adından da anlaşılacağı gibi bloklar halinde bir zincir oluşmuş oluyor.

 

Bitcoin’in güvenilir olması da Blockchain teknolojisinden geliyor. Blockchain herkese açık ve şeffaf olarak hizmet veriyor. Böylece her ne kadar Bitcoin’de işlemler anonim olarak gerçekleşse de her işlem herkes tarafından takip edilebiliyor. Ayrıca Blockchain tüm dünyada milyonlarca bilgisayarda bulunduğu ve işlemler zincir halinde birbirine bağlı olduğu için herhangi bir müdahale imkansız olmasa da çok zor hal alıyor. Çünkü Blockchain’de herhangi bir işlemi değiştirmek ya da silmek için aynı anda milyonlarca bilgisayara müdahale etmek gerekiyor. Ayrıca değiştirilmek istenen işlemden sonraki her işlemin de yine tüm bilgisayarlarda değiştirilmesi gerekiyor.

 

Bunlara ek olarak yeni Bitcoin’ler madencilik adı verilen bir sistem ile piyasaya sürülüyor ve temelde bu sistem de Blockchain ile ilgili. Madenciler, Blockchain’de işlemleri onaylayan bilgisayarlar olarak değerlendirilebilir. Madenciler bir yandan işlemleri onaylarken diğer yandan sistemin güvenliğini sağlamış oluyor. Çünkü ne kadar çok madencil bulunursa Bitcoin sistemi de o kadar güvenli oluyor.

 

Madenciler Bitcoin ekosistemine katkıları dolayısıyla Bitcoin ile ödüllendiriliyor. Böylece yeni BTC’ler dolaşıma katılmış oluyor. Madencilerin aldığı ödüller ilk dönemde 50 BTC iken günümüzde 6,25 BTC’ye kadar düştü. Çünkü enflasyonun önüne geçebilmek için her dört yılda bir madencilik ödül yarılanması yapılıyor. Böylece enflasyonun önünde geçilerek deflasyonit bir sistem sağlanmış oluyor.

 

Bitcoin’in Geleneksel Sistemlerden Farkı

 

“Bitcoin nedir, BTC nedir” sorularının yanıtını daha net bir şekilde anlamak için geleneksel sistemler ile Bitcoin arasındaki farka bakmak faydalı olacaktır.

 

Öncelikle Bitcoin’in arkasında herhangi bir merkez bankası, finansal kurum ya da hükümet bulunmuyor. Bu da paranın özgürlüğünün bireylerde kalmasını sağlıyor. Ayrıca arada herhangi bir üçüncü kurum olmadığı için hem işlemler çok hızlı gerçekleşiyor hem de işlem ücretleri geleneksel sistemlere göre çok daha düşük. Bu noktada Bitcoin’de oransal işlem ücretlerinin alınmadığını da belirtmek gerekiyor. CoinTürk’te de belirtildiği gibi Bitcoin ile gerçekleşen 100 dolarlık işlem de 1.000.000 dolarlık işlem de aynı ücrete yapılıyor. Ancak geleneksel sistemlerde ücretler oransal olarak alındığı için işlem büyüdükçe işlem ücreti de artıyor.

 

Bununla birlikte geleneksel sistemlerde paranın piyasaya sürülme sürecini hükümetler ve merkez bankaları kontrol ediyor. Dolayısıyla enflasyonun önüne geçmek çok mümkün olmuyor. Hatta enflasyon oranlarının özellikle pandemi sürecinde alınan önlemlerle arttığı ifade ediliyor.

 

Ama Bitcoin’de yukarıda da bahsedildiği gibi arzın sınırlı olması sebebiyle enflasyonla mücadele ediliyor ve Bitcoin deflasyonist bir para birimi olarak nitelendiriliyor.