Gündem

Bir yeni salgın daha! Bu kez sincap etinden bulaştı

Dünya genelinde koronavirüs salgını hızını kesmeden devam ederken, bir yeni salgın haberi de Moğolistan'ın batısındadaki Khovd eyaletinden geldi. Sincapgillerden olan Marmot etini yiyen 2 kişiye veba teşhisi kondu. Bunun üzerine bölge karantinaya alındı.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgınının ardından bir salgın haberi de Moğolistan’ın batısındadaki Khovd eyaletinden geldi. Montsame ajansının aktardığına göre, Moğolistan’ın batısındaki Khovd eyaletinde, sincapgillerden olan Marmot etini yiyen 2 kişiye veba teşhisi kondu. Bunun üzerine bölgede karantina ilan edildi. Moğolistan Sağlık Bakanlığı, vakaların laboratuvar test sonuçlarıyla doğrulandığını açıkladı.

Doğrulanan vakalardan biri 27 yaşında, diğeri de 17 yaşında iki kardeş olduğu belirtildi. Hastaların farklı hastanelerde tedavi gördüğü, aralarından birinde pnömonik veba gözlemlendiği kadyedildi.

Hastalarla temasta olduğu tespit edilen kişilerin karantinaya alındığı, aralarından bazılarının da hastaneye kaldırıldığı aktarıldı.

Rusya’nın Moğolistan Büyükelçiliği, veba vakaları tespit edilir edilmez ülke yönetiminin acil tedbirler aldığını, endişe için hiçbir neden olmadığını bildirdi.

Etiketler

İlgili Makaleler