Eğitim

Bir il için resmen duyuruldu: Haftanın 5 günü yüz yüze eğitim başlıyor!

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle milyonlarca öğrenci uzaktan eğitim görüyor. Bu nedenle öğrenciler ve veliler yüz yüze eğitime ne zaman geçileceğini merak ediyorlar. Bitlis Valiliği konuya ilişkin olarak flaş bir açıklamada bulundu. Valilik tarafından yapılan açıklamada, birleştirilmiş sınıf yapılan tüm okullarda haftanın 5 günü yüz yüze eğitim-öğretime başlanacağını bildirildi.

Küresel pandemi nedeniyle Türkiye’de uzaktan eğitim sistemine geçmişti. Ancak yüz yüze eğitime geçiş için gelişmeler yaşanmaya başlandı. Bu konuda Bitlis Valiliği yeni bir karar alındı.

İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu tarafından alınan karara göre, 15 Şubat tarihi itibariyle birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan tüm okullarda haftanın 5 günü yüz yüze eğitim yapılacak.

Konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“İl Merkezi ve Tüm İlçelerimizde 15.11.2021 tarihi itibarıyla geçerli olmak üzere; birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan tüm okullarda haftada 5 (beş) gün yüz yüze eğitim yapılmasına, tüm köy ve beldelerde resmi ve özel ilkokullar, ortaokullar, imam Hatip ortaokulları ve YİBO’ların bütün sınıf seviyeleriyle bu okulların bünyesindeki anasınıflarında haftada 5 (beş) gün yüz yüze eğitim öğretim faaliyetlerine başlamasına, bağımsız resmi anaokulu ve özel eğitim anaokulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 (beş) gün ve günde 6 (altı) etkinlik saati olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılmasına, uygun görülen eğitim kurumlarında idareci, öğretmen, personel ve tüm öğrencilerin mevcut kısıtlamalardan muaf tutulmasına, İl Hıfzıssıhha Meclisi’nin Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri kapsamında yukarıda almış olduğu kararlara uyulmaması/aksi davranılması durumunda ve her seferinde olmak üzere; tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verilmiştir.”