Gündem

Bir il daha risk altında: 8 büyüklüğünde deprem olabilir!

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından birçok ilde depremler sürüyor. Deprem uzmanlarından da peş peşe açıklamalar geliyor. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, bir ile işaret ederek deprem uyarısında bulundu. Ercan, ilde 8 büyüklüğünde deprem üretebilen fay olduğuna dikkat çekti.

Depremle ilgili sosyal medya paylaşımları tepki çeken ve gözaltına alınmasının ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Ercan, Yeraltı Çarşısı üzerinde açık alanda “Deprem anında neler yapılır” konulu panele konuşmacı olarak katıldı.

8 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM ÜRETEBİLİR

Bingöl Yedisu fay hattının 8 büyüklüğüne kadar deprem üretebileceğini belirten Prof. Dr. Ercan şu şekilde konuştu:

“Gerginlik birikiminin boşalması gerekiyor. Boşaldığı zaman yerde kırık oluşuyor. Doğu Anadolu kırığı, bugünkü Hatay’ın bulunduğu kesimden Osmaniye, Adıyaman’ın kuzeyinden Kahramanmaraş oradan da Malatya, Elazığ’a uzanıyor. Tunceli’ye uğramıyor. Bingöl’den Karlıova’nın bulunduğu yerden Kuzey Anadolu fayı ile kesişiyor. Bu 15 milyon yıl önce oluyor. Bu kaktırma devam ettiği için Doğu Anadolu da bu yükü kaldıramadığından bu kez ikinci bir kırık oluşuyor. Bu da Hakkari’nin bulunduğu yerden Van, Bitlis, Muş ve Varto üzerinden Bingöl, oradan Karlıova, oradan da Erzincan üzerinden Tokat, Amasya’dan Bolu, Bolu üzerinden Adapazarı ve Kuzey Marmara yani İstanbul ve Selanik’e kadar gidiyor. Biz buna Kuzey Anadolu kırığı, diyoruz. Bunun da yaşı 3,5 milyon. Kırık ne kadar yaşlıysa o kadar küçük deprem üretir. Genç olan Kuzey Anadolu kırığı, bizim kuzeyimizde. Orada Kargapazarı kırığı yani Yedisu kolu var ve orası en çekinceli yer. Burası 8’e kadar deprem üretebilir. Kaldı ki 1939’da Erzincan’daki olan depremin 7.9 büyüklüğünde olduğunu biliyorsunuz ve bunun yıkım gücü 11’dir. Bu deprem, yaklaşık 33 bin kişiyi kara kış gününde, kimisini dondurarak kimisini de sobalardan çıkan yangınla yakarak canlarını almıştır.”