29.10.2019, 09:55

Bir Cumhuriyet Kadını Torunu Olduğum Doğrudur

İstanbul’da, üniversite öğrenciliğimin ilk yılıydı. İzmir’den yeni gitmiştim. Anneannem ve kız kardeşi Müzeyyen teyzem İstanbul’a geliyoruz dediler. Bana kaldıkları otelin adın adresini verdiler. Otele gittim resepsiyon görevlisi anneannemim ve teyzemin arkadaşları ile birlikte Bağdat Caddesi’nde yürüyüşte olduklarını söyledi. Türk Kadınlar Birliği, İzmir ve İstanbul katılımcıları bir grup kadın yürüyüş ve bir takım etkinlikler için buluşmuştu. Cadde’ye gittim ve anneannemi ve teyzemi ellerinde pankartlarla yürürken gördüm. Anneannem ilkokula giderken Atatürk’ü görmüş ve ona el sallamış bir kadın. Atatürk’e el salladığını her zaman anlatırdı.

Anneannem İzmir Kız Lisesi ve enstitü mezunu idi. Almanca, Elenika, Giritlice dahil 3 dil bildiğini söylerdi. Onun yaptığı lezzette yemekleri, mezeleri ve reçelleri henüz hiç bir lokantada ya da başka bir yerde yemedim. (Yengelerim ve kuzenler dışında) Eve her zaman öğle yemeğine gelen dedeme her gün ev düzeninin sağlamış ama gezme,, arkadaş gün ve toplantıları gibi sosyal hayatını da hiç aksatmamış bir kadın.

Geçen gün anneannemin çok samimi aynı kendisine benzeyen bir arkadaşının torunu ile sohbet ediyorduk. Benden küçük kız kardeşimin arkadaşı olan bu nostaljik arkadaşımız, ‘anneannelerimizin dönemi ne rahatmış kadının görevi net erkeğin görevi netmiş’ dedi. Bu yeni kuşak modern kadın ve erkeklerin rollerinin ve görevlerinin ne kadar karmaşık olduğundan bahsetti. Çok haklı idi. Evet benim yazılarım da tam da bu konu üzerime olacak. Modern kadına ve erkeğe notlar paylaşacağım. Cumhuriyet Kadını torunu olmaktan gurur duyduğumu ve bu vesile ile Cumhuriyet Bayramımızı kutladığımı belirtmek istiyorum.

Yorumlar (0)