Kamu

Binlerce memuru sevindirecek haber: İptal edildi!

Memur-Sen üyesi bir yönetici sendikanın aldığı 'serbest kıyafet eylemi' kararı nedeniyle iş yerine sakal tıraşı olmadan ve kravatsız gelmeye başladı. Ancak yöneticiye kılık ve kıyafet hükümlerine aykırı davrandığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Bu durum üzerine memur cezanın iptali için dava açtı. Mahkeme cezaya iptal kararı verdi. Dava binlerce memur için emsal niteliği taşıyor.

Kamu çalışanlarının, ‘Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik’e uymaları gerekiyor. Bu kapsamda kamu çalışanlarının her gün tıraş olma zorunluluğu var. Ancak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü’nde şef olarak görev yapan Memur-Sen’e bağlı Ulaştırma Memur-Sen İstanbul 2 No’lu Şube Yönetim Kurulu Üyesi Murat Okur, ‘serbest kıyafet eylemi’ kararı nedeniyle iş yerine kravatsız ve tıraş olmadan gitmeye başladı. Bunun üzerine Okur hakkında soruşturma başlatıldı ve uyarı cezası verildi.

Sendikal faaliyet olarak değerlendirildi

Cezanın iptalini isteyen Okur, İstanbul 10. İdare Mahkemesi’nin yolunu tutarak dava açtı. Mahkeme memurun davranışını ‘sendikal faaliyet’ olarak değerlendirdi. Okur’a verilen uyarı cezasına iptal kararı verildi. İstinaf yolu açık olmak üzere oy birliğiyle alınan kararın üst mahkemeler tarafından da kabul görmesi ile eğer sendika kararı da varsa memurlar sakal traşı olmadan ve kravat takmadan işe gidebilecekler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu