Ekonomi

Binlerce kişiyi ilgilendiriyor: Bugün son gün!

Türkiye’de corona virüsü salgını sonrasında yapılandırma uygulaması hayata geçirildi. Devletin binlerce vatandaşa sunduğu yapılandırma başvurularında sona gelindi. Bu kapsamda İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürü Murat Göktaş önemli açıklamalarda bulundu. Göktaş açıklamalarında “Bugüne kadar gelir testine müracaatta bulunmamış olanların, Gelir Testi için 31 Mart 2021 tarihine kadar ilgili sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaatta bulunmaları gerekmektedir.” İfadelerini kullandı.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olan vatandaşlara sağlanan fırsatta sona gelindi. Eğitimini tamamladığı halde işe giremeyenlere çıkarılan genel sağlık sigortası (GSS) prim borçları bulunanlara ödeme kolaylığı sağlanmıştı. Prim borçlarını yapılandırmak için ise bugün son gün.

Konuyla ilgili açıklama yapan Göktaş şu ifadeleri kullanıldı:

”SGK Borç yapılandırması yapan vatandaşlarımızın, borçlarının peşin ödeme veya ilk taksitini bu tarihe kadar ödemesi gerekiyor. İlk iki taksit ödemesini süresinde yapan işverenlerimiz için yapılandırma ve bu bağlamda yararlandığı imkânlar da devam edecek. Ödeme yapmayanlar yapılandırma hakkını kaybedeceklerdir.
Ayrıca; Genel Sağlık Sigortalısı olarak tescil edilmiş vatandaşlarımızdan; bugüne kadar gelir testine müracaatta bulunmamış olanların, Gelir Testi için 31 Mart 2021 tarihine kadar ilgili sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaatta bulunmaları gerekmektedir.

2020 Yılı Ağustos ayı ve önceki aylara ait olmak üzere kesinleşmiş Genel Sağlık Sigortası Prim borçlarının 30 Nisan 2021 tarihine kadar ödemeleri halinde, gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmaksızın anapara üzerinden ödeme avantajına sahip olacaklardır.

Gelir testi sonucuna göre prim ödeme yükümlüsü olmadığı tespit edilenlerin, ilk tescil tarihinden itibaren tahakkuk etmiş prim borçları silinecektir”.

2021 yılında geliri brüt asgari üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı brüt asgari ücretin %3’ü tutarıdır. Aylık 107,33 TL’dir.