Gündem

Binlerce çifti ilgilendiren haber! Düğün peşinatları geri alınabilecek!

Sağlık Bakanının yaptığı düğün kısıtlama ve iptal kararlarının ardından düğün sahipleri ödedikleri parayı geri alıp alamayacağı sorusuna odaklandı.

İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgede; “Bu kapsamda 81 ilde; sokak/köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere müsaade edilmeyecek. Ancak nikah merasimi şeklinde yapılabilecek düğünler ile nikahların en fazla 1 saat süre içerisinde tamamlanması sağlanacak. Nikah merasimi şeklinde düğün veya nikah yapılacak düğün salonlarında, sandalye/koltuk düzeni, fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak. Nikah merasimi şeklinde yapılacak düğünler ile nikahlarda, oyun oynanması/dans edilmesine, toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılmasına hiçbir şekilde izin verilmeyecek. Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah törenlerine katılması yasaklanacak” açıklaması yapılmıştı.

Yapılan açıklamanın ardından düğün salonlarına ve organizasyon şirketlerine yapılan ödemeler merak konusu oldu. Uzmanlara göre ise, düğün iptali ya da alınmayan hizmetlerde ödenen ücreti geri almak mümkün.

Koronavirüs vaka sayılarının artmasıyla 81 ilde sünnet düğünü, kına gecesi ve nişan programları iptal edildi. Düğün ve nikahlar için 1 saat süre belirlendi. Süre kısıtlamasının ardından taahhüt edilen hizmetlerin alınamayacağı ortaya çıkınca, organizasyon şirketlerine düğün iptali ve ücret iadesi için başvurular başladı.

“ÇİFTLER VERDİKLERİ PEŞİNATI GERİ ALABİLİR”

Çiftler ise düğün iptali durumunda ücret iadesi yapılıp yapılamayacağı sorusuna odaklandı. Konuya dair açıklamalar yapan Cirit Hukuk Bürosu avukatlarından Levent Cirit; “Borçlar kanunun ilgili maddesi doğrultusunda ödenen para geri istenebiliyor” ifadelerini kullandı. Pandemi gibi istisnai durumların sözleşmeyi geçersiz kılacağını ifade eden Cirit; “Pandemi denilen durum bu tür sözleşmelerde sözleşmenin yerine getirilme imkanını ortadan kaldırır. Buna kanun ‘İfa İmkansızlığı’ demektedir. İfa imkansızlığı halinde sözleşmenin her iki tarafı da borcundan kurtulur. Burada salon sahibinin borcu, organizasyonu düzenlemektir. Borçlar Kanunu Madde 136 gereğince bu borcundan kurtulan borçlu, yine aynı madde gereğince, aldıklarını da geri vermek zorundadır ve henüz almamış olduğu bakiye alacağını da artık isteyemez. İşte bu maddeye dayanarak, düğün organizasyonu için peşinat vermiş olan çiftler, verdikleri peşinatları geri isteyebilir” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu