GündemManşet

BİM, ŞOK, A101, Migros market artık bu saatler arasında çalışacak!

Türkiye’de corona virüsü vaka sayılarında artış yaşanması nedeniyle yeni tedbir kararları alındı. Bu kapsamda yapılan açıklamalara göre, artık hafta içi saat 19:00’da sokağa çıkma yasağı başlayacak. Bu durumu öğrenen vatandaşlar, marketlerin çalışma saatlerini merak ediyor. İşte İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre, BİM, ŞOK, A101, Migros marketlerin çalışma saatleri

Pandemi ile mücadele için Ramazan ayında yeni kısıtlamalar getirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan kısmi kapanma kararı ardından vatandaşlar market çalışma saatlerini internet sayfaları üzerinden araştırmaya başladılar.

BİM, ŞOK, A101, Migros gibi zincir marketlerin çalışma saatleri ne olacak?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan son genelgeye göre, Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve Pazar günleri market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. 65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altında bulunanlar hariç, zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecek.

Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek.

Sokağa çıkma kısıtlamasındaki sürelere uymak için tüm işyerlerinin (istisna getirilenler hariç) çalışma saatleri hafta içi günlerde 07.00-18.00 saatleri arası olarak belirlenecek.

Zincir marketler ise saat 10.00’da açılacak.

* Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak. (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilecek.).

65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altında bulunanlar hariç ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebilecek.

* Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece satış yapılabilecek. İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilecek.

Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacak.