Wikipedia Türkiye'de ne zaman "engelsiz" olacak?

Wikipedia’ya Türkiye’deki erişim 29 Nisan tarihinde engellenmiş, kararın ‘bazı terör örgütleriyle Türkiye’yi ilişkilendiren içerikler’ nedeniyle alındığı belirtilmişti.

BİLİM VE TEKNOLOJİ 27.12.2017, 14:40 27.12.2017, 15:54
Wikipedia Türkiye'de ne zaman "engelsiz" olacak?

29 Nisan'dan bugüne "Wikipedia ne zaman açılacak?" sorusu birçok kez dile geldi.Fakat cevap alınamadı.Hatta en son konu ile ilgili yapılan haberde umutlar suya düşmüş olacak ki "korsan" wikipedia'nın kurulduğu  içinde Türkiye’de erişim engeli kararı çıkmasının sebebi olarak gösterilen bölümler de dahil İngilizce ve Türkçe tüm içeriklerin varolduğu haber yapıldı.

Erişim engelinin ‘Suriye İç Savaşı’na yabancı müdahalesi’ (Foreign involvement in the Syrian Civil War) ve ‘Devlet destekli terörizm’ (State-sponsored terrorism) maddelerinde Türkiye’ye ayrılan bölümler nedeniyle getirildiği ortaya çıkmıştı.Wikipedia’nın bağlı bulunduğu vakıf, idari tedbir kararı alan Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurarak kararın kaldırılmasını istemiş, itirazı değerlendiren mahkeme, iki ayrı URL adresinde bulunan içerikten dolayı erişimin engellendiğini hatırlatarak itirazı reddetmişti. Wikipedia bu konuyu AYM'ye taşıdı. Ancak, AYM'den konuya ilişkin henüz bir değerlendirme yapılmadığı da biliniyor.

Hatırlanacağı gibi ,BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, mahkemenin verdiği kararın ardından bu içerikler kaldırılmadan Wikipedia'nın açılmasının mümkün olmadığını söylemişti.

Türkiye’de erişime engellenen ‘internet ansiklopedisi’Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales, bilgiye erişim mücadelesi verenlerin yanında olduğunu yasağın gerçekleştiği gün 29 Nisan'da twitter hesabından duyurdu.Ardından Mayıs ayında Türkiye'ye gelen Wales, "sitemin yasaklandığı ülke olabilir Türkiye, fakat İstanbul sevdiğim bir şehir" açıklamasında bulundu.

Görünen o ki; ne Wales ne de Türkiye kararından geri dönmüyor. "Wikipedia, Türkiye'de ne zaman açılacak?" sorusu da gün geçtikçe "Wikipedia, Türkiye'de açılacak mı?" sorusu ile yer değiştiriyor..

Yorumlar (0)