Teknolojinin Hediyesi Animasyon Filmleri

BİLİM VE TEKNOLOJİ 20.09.2018, 14:54 21.10.2018, 00:53
Teknolojinin Hediyesi Animasyon Filmleri

Animasyon filmlerinin doğuş tarihi sinema tarihininde öncesine dayanmaktadır. Bildiğiniz üzere animasyon sanatı bir hareket betimleme sanatıdır ve insanoğlunun hareket betimleme sanatı ile tanışması yontma taş devrine kadar uzanmaktadır. Daha sonrasında el hareketleri ya da bir makina yardımı ile oynatılan gölge oyunlarının ya da sihirli fenerin sayesinde animasyon daha bir anlaşılır ve ilgi çekici bir hale gelmiştir. Anladığınız üzere animasyon filmleri normal filmlerden tarih olarak çok daha önceleri ortaya çıkmıştır ve normal film yapısından çok daha karmaşık ve çok daha yorucu bir sanattır. Zaman içerisinde neredeyse kendini aşan ve akıl almaz bir yüze bürünen animasyon sanatı şimdilerde kendi başına bir sektör ve kategori olmayı başarmıştır.

Fakat gerçek bir animasyon filminin temelini atacak olan erken animasyon film devrinin beyaz perde ile buluşması için dünya 1888 Aralık ayını beklemek zorunda kalmıştır. Şimdilerde online olarak girip full hd film diye arattırıp izleyebileceğiniz animasyon filmlerinin aksine bu ilk animasyon filminde çok fazla emek ve vakit harcanmıştır. Bunun için Charles – Emile Reynaud projeksiyon praksinoskop’unu Optik Tiyatro ‘’Theatre Optiqe’’ da geliştirip animasyon filmlerinin atası olacak bir projeyi hayata geçirmiştir. Bu film el ile transparan bir şekilde boyanmış ve iki makara arasına sarılmış uzun delikli şekilli resimlerden oluşmuş bir şerittir. Reynaud bu ilk animasyon film izle serisini Paris, Musee Grevin’de 28 Kasım 1892 ile Mart 1900 tarihleri arasında 12.800 defa oynatıp toplamda 500.000’den daha fazla bir seyirci kitlesine izletmeyi başarmıştır. Bu Pantomimes Lumineuses adlı animasyon gösterisinde her film 300 ila 700 film karesi ileri geri bir şekilde 10 ila 15 dakika boyunca oynatılmıştır. Şimdiki gibi full hd film izle gibi animeyi farklı bir boyuta taşıyacak ses kaliteside elbette yoktu. Bu ilk filmde müzik canlı bir piyano yardımı ile yapılmaktaydı. Filmin arka planı bir projektör yardımı ile sabitlenmişti. Ses efekleri ise elektromagnet ile senkronize edilmişti. Filmin ses ve diyalogları canlı olarak seslendirilmekteydi. Reynaud, Pantomimes Lumineuses adlı gösterisinde 1891’de yarattığı Pauvre Pierro, 1888 yılında hazırladığı Un bon bock ve 1890 tarihinde tamamladığı Le Clown et ses chiens adlarındaki toplamda 3 tane çizgi filmi anime severler ile buluşturdu. 1890 yılında ise şimdilerde kayıp olan ve yine gösterinin bir parçası olan Autour d’une cabine adlı animasyon filmini gösteriye dahil etti.

Gelelim animasyon filmlerin teknolojik tarihini bir adım ilerletecek ve anime tarihine yeni bir soluk getirecek olaya. Bu olay 1923 yılında Walt Disney adındaki birine ait olan Laugh O Grams adlı film stüdyosunun kapanması ile başlamıştır. Çünkü Disney hemen sonrasında bu sefer Los Angeles’da yeni bir film stüdyosu açmış ve ilk animasyon projesi olarak da Alice Comedias yani Alis Harikalar Diyarında filminin orjinalini ve ilk versiyonunu çekmiştir. Bu filmin özelliği ise diğer animasyon filmleri gibi tek karakter üzerine odaklanmaması ve filmde sayısız karakterin bulunmasıdır. Ancak bu Disney’in ilk fark edilen başarısı değildir. Disney’in ilk ses getiren başarısı 1928 yılında yayınladığı Steamboat Willie yani Mickey Mouse film serisinin üçüncüsüdür. Çocukluğumuzun bir parçası olmayı başaran ve önce büyükbabalarımızı, sonra bizleri ve şimdilerde de çocuklarımızın severek izlediği bu inanılmaz film serisi Disney’in neredeyse çizgi film dünyasında sarsılmaz bir yere sahip olmasını sağlamıştır.

Bu zamandan itibaren animasyon film teknolojisi çok hızlı bir şekilde gelişmeye başlamıştır. Zamanımızdaki teknoloji ile buluşan ve şu anda belki de kaç tane olduğunu sayamayacağımız kadar birbirinden güzel ve eğlenceli animasyon filmlerinin ardı arkası kesilmemiştir. Bu arada eğer sizde bu muhteşem animasyon filmlerini izlemek ve eğlenceli vakit geçirmek isterseniz o zaman sizlere önerimiz fullhdfilmizlesene.net’dir.

Sponsorlu içerik
Yorumlar (0)