Sürücüsüz araçlar ne kadar güvenli?

2030 yılında yollara çıkması planlanan sürücüsüz araçların güncellenebilir ve kişiye özel ayarlanabilir olması kullanıcıları heyecanlandırıyor olsa da ne kadar güvenli olduğu hala soru işareti.

BİLİM VE TEKNOLOJİ 31.10.2019, 09:54 31.10.2019, 10:18
Sürücüsüz araçlar ne kadar güvenli?

2030 yılında yollara çıkması planlanan sürücüsüz (otonom) araçların güncellenebilir ve kişiye özel ayarlanabilir olması kullanıcıları heyecanlandırıyor olsa da ne kadar güvenli olduğu hala soru işareti.

Uzmanlar her ne kadar güven konusunda sorun olmayacağını söyleseler de kimi uzmanların hala bu konuda tereddütleri var. Hız limitlerine ve trafik kurallarına uyan araçların kaza yapma riskinin en aza indirgendiğini savunanlarla, mekanik arızların sorunlara neden olabileceği tartışmalara yol açıyor. Her ne kadar bir insanın araç kullanırken dalgın, yorgun ve alkollü olduğundaki kaza risklerinden daha az risk taşıyor olsa da sürücüsüz araçlar yollara çıkmadan net bir cevap alamayacağımız aşikar.

Her yeni teknolojik gelişme, beraberinde denetlenmesi gereken konuları da getiriyor.

Bugüne kadar geliştirilen ve mevcut otomobillerde kullanılmaya başlanılan otomatik fren, kendi kendine park edebilme özelliği, şeritte kalma asistanı gibi birçok özellik aslında otonom sürüş için önemli bir altyapı oluşturuyor.

2018’de Uber’e ait sürücüsüz bir aracın yolda yürüyen bir yayaya çarparak ölümüne neden olması da konuyu tartışmaya açık hale getiriyor. Çünkü kaza sonrası bazı şehirlerde sürücüsüz araba testleri dahi durdurulmuştu. Bu kazadan sonra Uber; sürücüsüz araç güvenliğinden sorumlu denetleyici bir birim kurduğunu duyurdu. Nasıl ki şirketler idari konularda yönetim kurulu tarafından denetleniyorsa, Uber’in Self-driving Safety and Responsibility Advisory (SARA) adındaki yeni kurulu da sürücüsüz araçların güvenli biçimde hizmet verdiğinden emin olmakla yükümlü. Ayrıca kurul, yeni nesil araçlarla birlikte trafiği paylaşacak olan halkı, sürücüsüz araçlar hakkında bilinçlendirme projeleri üzerinde de çalışacak.

Otonom Araçlar Nasıl Çalışır?

Otonom araçlar, otomatik kontrol sistem donanımları sayesinde insan faktörüne ihtiyaç duymadan yolu, trafik durumunu ve çevre şartlarını algılayarak gidebilen otomobillerdir. Dönemin bazı üniversitelerinin projelerine konu olan sürücüsüz araç teknolojisi, günümüzde radar, GPS, odometri ve bilgisayar görüşü sistemleriyle donatılarak trafikteki yerini alıyor. Otonom araçlar otomatik pilot sürüşünü, tekerleklere yerleştirilen ultrasonik sensorlar sayesinde trafikteki fren yapan ve park halindeki araçların konumlarını belirleyerek yapıyor. Böylece sensorun, merkezi bilgisayar sistemine ilettiği bu veriler, aracın direksiyon kontrolü, yavaşlama, hızlanma gibi manevralarını doğru ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmesini sağlıyor. Sistemin temelini yazılımlar oluşturuyor ve gündelik hayatın temposunda çoktan yerini alan yapay zeka kavramı, sürücüsüz otomobillerdeki baş rolü de böylece kapıyor. Yapay zekanın tarama ve veri analizi yapabilmesini sağlayan donanımlar ise kamera ve sensorlar. Ultrasonik sensorlar, insan kulağının algılayamayacağı düzeyde ses dalgaları yayan ve ses dalgalarına göre mesafe ölçebilen özelliklere sahip. Kameralarla birlikte çalışan bu mekanizma, güzergah üzerindeki tabelaları, yayaları yani canlı ve cansız tüm nesneleri algılıyor.

Yorumlar (0)