Ölümsüz olmak mümkün mü? Transhümanizm nedir?

Bilim insanları ileri yapay zekalar geliştireceğimizden eminler. Hatta zihni bilgisayara dökmek bile mümkün olabilir. Gelecekte bizleri neler bekliyor?

BİLİM VE TEKNOLOJİ 21.09.2018, 13:07 21.09.2018, 13:29
Ölümsüz olmak mümkün mü? Transhümanizm nedir?

Ünlü girişimci Elon Musk, insanlığın ölümü yenebileceğini düşünüyor. İnsanların beynini bilgisayarlara bağlayacak bir teknoloi üzerinde çalışıyor.Dijital bellek ile yaşlanma endişesi olmadan ölümsüzlüğe ulaşmak istiyor. Bu tür teknolojilere Transhümanizm akımı adı verildi. Teknoloji yoluyla zihinsel ve bedensel bedenlerimizi insanüstü hale getirmeyi amaçlıyorlar.

Zihni Bilgisayara Yüklemek
Bir kişinin tüm hafızasının ve kişiliğinin bir bilgisayara yüklendiğini düşünün. Bunun teoride mümkün olduğu söylense de beynin çok sayıda keşedilmemiş sırrı var. Beynimiz 86 milyar nöron elektrik akımlarıyla haberleşen bir hattı oluşturuyor. Bilim insanları beyne aynı bir bilgisayar gibi yaklaşıyor.Kimileri doğru teknolojiyle tüm zihnin bilgisayarlara aktarılabileceği görüşünde.Ancak beynin karmaşık yapısının taklit edilemeyeceğini söyleyenler de var. Transhümanistler geleceke bir gün insanlığın makinelerle bütünleşeceği görüşünde.


 

Yorumlar (0)
27°
açık