Google Chrome için önemli Uyarı! Acil Güncelleyin!

Henüz Türkçe hiçbir kaynakta bulunmayan bu bilgi, Google Chrome tarayıcısı kullananları ilgilendiriyor. Türkiye'de kullanımı çok yaygın olan Google, Chrome tarayıcılarında ciddi seviyede iki güvenlik açığı saptadıklarını duyurdu. Güvenlik açığını ortadan kaldırmak için hemen Google Chrome tarayıcınızı güncellemeniz gerekiyor.

BİLİM VE TEKNOLOJİ 02.11.2019, 00:19 02.11.2019, 05:49
Google Chrome için önemli Uyarı! Acil Güncelleyin!


Google tarafından yapılan açıklamada, gerekli düzeltmeyi yaptıklarını ve Chrome tarayıcısı kullanıcılarının herhangi bir zarar görmemesi için hemen güncelleme yapılması gerektiğini ilettiler. İki yüksek önemde sistem açıklarını CVE-2019-13720 ve CVE-2019-13721 olarak belirleyen Chrome çalışanları, Güvenlik açıklarından biri, Chrome'un ses bileşeni ile ilgili, diğeri ise Chrome'un PDF belge oluşturma ve oluşturma için kullandığı PDFium kitaplığı ile ilgili. Kaspersky araştırmacıları Anton Ivanov ve Alexey Kulaev,  internet üzerinden yapılan konuşmaları ve bu ortamda kullanılan ses bileşenlerini tehlikeye attığını tespit etti, bu nedenle kullanıcıların güncelleme aciliyeti var.

Windows, Mac veya Linux kullanıcısıysanız, otomatik güncelleme gelmiş olabilir, bu güncellemeyi yapmadıysanız en kısa sürede yapmalısınız. Eğer tarayıcınıza güncelleme gelmediyse (bir çok kullanıcıya henüz gelmediği bildirildi), aşağıdaki işlemleri yaparak Google Chrome tarayıcınızı güncelleyebilirsiniz

Google Chrome için sadece masaüstü bilgisayar kullananlar değil, cep telefonu kullananlar tarafından da güncellenmesi gerekiyor. iPhone ya da android telefonunuz varsa güncellemeyi derhal yapmalısınız. 

iPhone kullanıcıları için appstore mağazasında Google Chrome uygulamasını bularak güncellemeyi telefonunuza indirebilirsiniz. Aynı işlemi android telefonlar için Google aps üzerinden yapabilirsiniz. 


Google Chrome tarayıcınızı açın. Menü’de Help (Yardım) sekmesine tıklayın ve “Hakkında” (About) sekmesine tıklayın. Çıkan ekranda yeni güncellemeyi göreceksiniz. Tıklayıp güncellemeyi yapabilirsiniz.


İnternet bankacılığı, kurumsal yazışmalar gibi kritik önem taşıyan işlemleri Google Chrome kullanarak yapıyorsanız, bilgilerinizi kaybetmemek ve çaldırmamak için bu işlemi olabildiğinde hızlı şekilde yapmanız gerekiyor.


Konuyla ilgili güncellemeyi buradan yapabilirsiniz:
https://support.google.com/chrome/answer/95414?hl=tr&ref_topic=7438008

Yorumlar (0)