Bu Kurabiyeler Uzay Yolcusu!

DoubleTree kurabiyeleri, NASA’nın Wallops uzay üssünden cumartesi günü fırlatılan roketin içindeki prototip fırınla birlikte uzaya gönderildi. Kurabiyeler tarihi bir mikro yerçekimi deneyinin parçası olacak.

BİLİM VE TEKNOLOJİ 06.11.2019, 11:53
Bu Kurabiyeler Uzay Yolcusu!

Dünya genelinde DoubleTree by Hilton ve konuklarının, ünlü kurabiyelerin eşsiz lezzetinden söz ederken adeta dünya dışından gelme, benzersiz bir tadı olduğundan söz ettiği bilinir ama gerçekten de bugün kurabiyeler resmen dünya dışında, gezegenin yörüngesinde Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) bulunuyor. DoubleTree kurabiyeleri uzayda pişirilen ilk yiyecek olacak. 2 Kasım’da sabah 9.59’da (ET saat dilimi) NASA’nın Wallops Uçuş Merkezi’nden fırlatılan roketteki kurabiye hamuru, tarihi bir deneyin parçası olarak prototip bir fırında astronotlar tarafından pişirilecek. Roket, uzay istasyonuna pazartesi günü 4.10’da (ET) ulaştı ve istasyonu Dünya’ya bakan yüzündeki yerine yerleşti.

Yılın önceki aylarında da belirtildiği gibi bu fırlatma, DoubleTree by Hilton ile uzun süreli uzay uçuşları için yerçekimsiz ortama uygun cihazlar geliştiren Zero G Kitchen ve lider ticari erişim sağlayıcısı NanoRacks işbirliğinin bir meyvesi. Girişimin amacı ise uzun süreli uzay yolculuklarında konukların daha iyi ağırlanması.

Proje hakkında konuşan DoubleTree by Hilton Küresel Marka Başkanı Shawn McAteer, “Hilton 100 yıllık tarihinde pek çok ilke imza atmış bir marka olsa da, uzay istasyonu içindeki bir araştırmaya katılan ilk otelcilik şirketi olmak Hilton’u bambaşka bir yere yerleştiriyor. DoubleTree çikolatalı kurabiyeleri ile Hilton konukseverliğini yörüngeye taşımak ve orada pişecek ilk yiyecek olarak uzay tarihinde böylesi bir dönüm noktasında iz bırakmak bizlere müthiş bir heyecan veriyor” dedi.

Dahili roket kargoları kıdemli yöneticisi Mary Murphy ise görüşlerini şöyle belirtti: “Uzayda bu fırın prorotipini DoubleTree çikolatalı kurabiyeleri ile deneyecek olmak çok heyecan verici. Fırının ve tepsilerin her özelliği Nanorack tarafından, uzay istasyonunun yerçekimsiz ortamında çalışacak şekilde tasarlandı. Projenin en ilginç özelliği ise bunun uzayda pişirilecek ilk yiyecek olması. Acaba kurabiyelerin tadı nasıl olacak? Her yönden eşit bir şekilde ısı alıp kabaracak mı yoksa düz mü kalacak? Deneyin nasıl sonuçlanacağından yüzde yüz emin değiliz ama sonuçları görmeyi ve uzay fırınlarında yiyecek pişirmenin en iyi yolunu bulmayı dört gözle bekliyoruz.”

Pişirme deneyinin ardından kurabiyeler, sonuca bakmak için Dünya’ya döndüğünde de ilave deneylerden geçecek. Fakat kimse merak etmesin, uzay istasyonundaki astronotlar da elbette bu özel pişirilmiş DoubleTree çikolatalı kurabiyelerinin keyfini çıkarma fırsatı bulacaklar çünkü prototipte pişen kurabiyeler incelenmek üzere Dünya’ya getirilecek. Herkesin merakla beklediği yeni haberler DoubleTree by Hilton tarafından tüm dünyaya duyurulacak.

www.cookiesinspace.com veya www.newsroom.hilton.com/cookiesinspace adresini ziyaret ederek prototip fırının arkasındaki teknoloji ve proje hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

DoubleTree by Hilton hakkında

DoubleTree by Hilton, altı kıtadaki 130.000'den fazla oda sayısı ve 565'ten fazla lüks oteliyle hızlı büyüyen küresel bir portföye sahiptir. Son 50 yıldır, DoubleTree by Hilton, markasının imzası haline gelen sıcak karşılama kurabiyelerinden yerel topluma hizmet etmeye kadar; “küçük şeyler büyük fark yaratır” felsefesini sürdürmektedir. Eşsiz yiyecek-içecek servisleri, son teknoloji spor, toplantı ve etkinlik alanları dahil çağdaş konaklama olanaklarıyla konforun simgesi olan DoubleTree by Hilton, Ekip Üyelerinin bağlılığı sayesinde, misafirleri için en iyi konaklama deneyimini garanti eder. Doğrudan Hilton kanalları üzerinden rezervasyon yapan Hilton Honors üyeleri, avantajlardan anında yararlanabilir. Rezervasyon yaptırmak için doubletree.com adresini ziyaret edebilirsiniz. DoubleTree by Hilton’u Facebook, Twitter ve Instagram üzerinden takip edebilir, en son marka haberlerine newsroom.hilton.com/doubletree adresinden ulaşabilirsiniz.

Hilton hakkında

Hilton (NYSE: HLT), 114 ülkede, 939.000'den fazla oda, 5.900'den fazla otel ile 17 dünya standartlarında marka portföyüne sahip lider küresel konaklama şirketidir. Dünyanın en konuksever şirketi olma misyonunu edinen Hilton, 2018 dünyanın en iyi işyerleri listesine girmiştir ve 100 yıllık tarihinde 3 milyardan fazla misafirine Hilton deneyimi yaşatmıştır. Ödüllü konuk sadakat programı Hilton Honors sayesinde, doğrudan Hilton kanallarından rezervasyon yapan 94 milyondan fazla üye, otel konaklamalarında puan biriktirebilir, paranın satın alamayacağı deneyimler kazanabilir, oda seçimi, dijital check-in, Dijital Anahtar ve Bağlantılı Oda gibi avantajlardan anında yararlanabilir. Daha fazla bilgi için newsroom.hilton.com adresini ziyaret edebilir ve Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram ve YouTube platformlarından Hilton’u takip edebilirsiniz.

Zero G Kitchen hakkında

New York'ta bulunan Zero G Kitchen, uzay koşullarına uygun bir mutfak inşa etmek ve bu tasarımı gıda geleceğine ve uzayda kullanılabilecek ev aletlerine ilgi duyan çeşitli gıda araştırmacılarının, eğitimcilerin ve şirketlerin kullanımına sunmak amacıyla kurulmuştur. Kurucuları Ian ve Jordana Fichtenbaum tarafından finanse edilen ilk cihaz, küçük bir fırındır.

NanoRacks hakkında

Bir XO Markets şirketi olan NanoRacks LLC, dünyanın önde gelen ticari uzay istasyonu şirketidir. NanoRacks, ticari uzay istasyonu kullanımının, eczacılıkta, fiber optiklerde ve daha pek çok alanda üretim yaparak inovasyonu mümkün kılacağına, dönüşümlü Dünya gözlemine olanak tanıyacağına ve uzay araştırmalarını Dünya sorunlarına çözüm bulma konusunda kilit role taşıyacağına inanmaktadır. Bugün şirket, 30’dan fazla ülkede temel ve eğitim araştırmalarına, en acil uydu yayılımı ihtiyaçlarına düşük maliyetli, yüksek kaliteli çözümler sunmaktadır. Texas merkezli NanoRacks, 2009 yılından beri uzayı yeni bir iş alanı haline getirmek için çalışmaktadır ve bu alanda önemli pazarların ortaya çıkmasını sağlamıştır

Yorumlar (0)