Artık mümkün! Newme ile dünyanın her yerine saniyeler içinde gidebileceksiniz..

Japonya’nın en büyük havayolu şirketi ANA, ürettiği avatarlarla seyahatin tanımını değiştirmeye hazırlanıyor. “Newme” adı verilen avatar robotlarla anında başka bir fiziksel mekana bağlanma imkanı yakalanıyor.

BİLİM VE TEKNOLOJİ 23.10.2019, 21:39 23.10.2019, 22:16
Artık mümkün! Newme ile dünyanın her yerine saniyeler içinde gidebileceksiniz..

Teknoloji alanındaki gelişmelerin hızı katlanma eğiliminde. Özellikle kuantum bilgisayarların gelişimi, yazılım alanındaki ilerlemeler ve yapay zekanın gelişimi ile, kullandığımız araçlar üzerinde dahi çok hızlı değişim yaşanıyor.

Şirket, pazartesi günü Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen Karmaşık İleri Teknolojiler Fuarı 2019’da (CEATEC) dik duran bir çubuk üzerinde iPad'e benzeyen “Newme” adında bir robot tanıttı. Gezginler için bir avatar görevi gören Newme, fiziksel olarak bulunmaya gerek kalmadan, bir yeri tecrübe etme imkanı tanıyor.

Newme’nin ardında yatan fikir, fiziki sınırlara bağlı kalmadan, potansiyel seyahatseverlerin farklı destinasyonları deneyimlemesi. Örneğin ebeveynlerinizi ziyaret etmek istediğiniz zaman, sadece bir VR gözlük takarak, robotun kontrolünü ele geçirir ve anne babanızın evinde dolaşırken,onlarla görüntülü sohbet edebilirsiniz.

Nihayetinde ANA, 2020 yazına kadar 1000 adet Newme’yi satışa çıkarmayı planlıyor. Şirket, bu robot yardımıyla insanların gitmelerinin mümkün olmadığı yerlere de kapı aralayacak.Hatta Newme ile Ay’daki lüks bir otelde konaklama deneyimi yaşanabileceği söyleniyor.

Şirket, geliştirdikleri robotun sadece eğlence değil, sağlık alanında da kullanılabileceğini söylüyor. Şirkete göre Newme, doktorların, dünyanın öbür ucundaki bir hastayı tedavi etmelerine olanak sağlayabilir. Ayrıca, engelli olmaları nedeniyle evlerinden çıkamayan insanlar için iş yeri avatarları olarak da hizmet verebilirler.

ANA CEO'su Shinya Katanozaka, basın açıklamasında “dünyayı parmaklarınızın ucuna getirerek yeni olanaklar açacak” şeklinde konuştu. Yaşanan tüm bu gelişmeler,iş dünyasından eğitime, sağlıktan eğlenceye kadar her şeyi yeniden şekillendirecek gibi görünüyor.

Yorumlar (0)