Bilim

Samsung Türkiye'den çekiliyor mu? Samsung neden çekiliyor?

Geçtiğimiz günlerde Samsung telefonlarının Türkiye’den çekileceği iddiası gündeme bomba gibi oturmuştu. Samsung‘a yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre Samsung, Android lisansının iptal olmasından sonra16 Aralık itibarıyla Türkiye’ye telefon sevkiyatını durdurma kararı aldı. Yani gelecek sene duyurulacak Galaxy S11 ve Galaxy Note 11 serisi dahil yeni telefonlar Türkiye’ye artık gelmeyecek. Fakat rekabet kurulu ile Google uzlaşmaya giderse sevkiyatlar devam edecek.

Samsung‘un bu kararı almasının ardında yatan en önemli neden Android lisansının Türkiye’de iptal edilmesi. Bu da Google Play Store dahil tüm Google servislerinin kullanım dışı kalması anlamına geliyor. Samsung‘un da bu şartlarda Türkiye’ye yeni telefon getirmemeyi planladığı iddia ediliyor.


 

SÜREÇ TAKİPTE

Samsung Electronics Türkiye, Rekabet Kurumu’nu yakındna inceleidklerini açıkladı. Samsung Electronics konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Samsung Electronics olarak faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerin yasalarına göre ticari faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Türkiye’de, Rekabet Kurumu’nun Google’ın faaliyetleri ile ilgili aldığı kararı ve bununla ilgili süreçleri yakından takip ediyoruz. 2020’de çıkacak yeni Galaxy ürünleri ile ilgili Türkiye’deki lansman çalışmalarımıza ve planlamalarımıza devam ettiğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız. Rekabet Kurumu tarafından yürütülen süreçle ilgili gelişmelere göre kullanıcılarımızı ve kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

NE OLMUŞTU?

Rekabet kurumuyla Google’ın arasında yaşanan anlaşmazlık sonucu Google, Android lisansını iptal etmişti. Google’dan konuyla ilgili yapılan son açıklamada şu satırlara yer verildi:

“2007 yılında Android’i birçok şirketin mobil cihazlarına güç vermek üzere, açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak geliştirmeye başladık. O günden bu yana, Android’e milyarlarca dolar yatırım yaptığımız gibi, dünyanın her yanındaki insanlar için cihazlar ve deneyimler üretebilmeleri için üreticilere ve geliştiricilere ücretsiz olarak sunduk.

Bir cevap yazın