Bilim

Geleceği Yaratacak Yeni Meslekler

Bilim ve teknoloji yalnızca günlük yaşantımızı değil, hayatımızın her alanını etkiliyor. Teknolojik gelişmelerin şekillendirdiği günümüz dünyasında elbette ki iş dünyası da değişiyor. Günlük hayatımızda kullandığımız teknoloji harikası ürünlerin üretimi için veya bunlardan doğan yeni pazarların yönetimi için olsun geleceği şekillendirecek meslekler günümüzde oluşuyor. Yakın ve uzak gelecekte muhtemelen sahiplerini işsiz bırakmayacak o meslekler ise şu şekilde sıralanıyor:

Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin interneti, gündelik nesnelere gömülü bilgi işlem aygıtlarının internet üzerinden bilgi alışverişi yapmalarını, komutları anlayıp uygulamalarını sağlamak üzerine çalışılan her alanı kapsayan yeni nesil bir iş alanıdır. Nesnelerin interneti üzerine çalışanlar; akıllı telefonlar, kahve makineler, buzdolapları, çamaşır ve bulaşık makineleri, televizyonlar, kulaklık ve giyilebilir teknolojiler gibi evimizde veya kişisel olarak kullandığımız tüm elektronik aletlerin internet üzerinden kullanılabilir olmasını sağlamak üzerine çalışmalar yürütür.

3D Yazıcı Uzmanlığı

Açık kaynaklı tasarım ve 3D baskı kullanarak, üretimi masaüstüne getirmek artık mümkün. Kendin yap projelerinin ve kendi tasarımlarını üretmenin yaygınlaşması ile birlikte 2020’li yıllarda 3D Baskı konusunda ustalaşan ustalara olan talep, üretimin zengin ülkelere geri dönmesine yol açacağı için fazla olacak.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı ((genellikle UX veya Etkileşim Tasarımı olarak da adlandırılır), ürünle etkileşimde sağlanan kullanılabilirliği, erişilebilirliği ve keyfi geliştirerek satılan ürünün kullanıcıya verdiği memnuniyeti artırma işlemidir.

Dijital Pazarlama

Dikkat ve odaklanmanın azalması ve aşırı bilgi yüklemesi sebepleri ile reklamcılık gün geçtikçe daha da zor bir iş alanı hale gelmektedir. Dijital Pazarlama ise bu zorlu koşullar altında bir ürünün kullanıcının dikkatini ve ilgisini çekecek şekilde pazarlanmasını sağlamakla ilgilenmektedir. Sıradan reklamcılıktan farklı olarak dijital reklam alanı analitik yeteneklere ve stratejik düşünme becerilerine sahip içerik üreticilerine ihtiyaç duymaktadır.

Mobil Uygulama Üreticisi

App Design olarak adlandırılan bu alanda mobil cihazlarda kullandığımız her türlü uygulamanın tasarımı ve üretimi aşamaları yer alıyor. Kod yazmanın hayati önem taşıdığı bu alanda kendini geliştirenler cep telefonlarına uygulamalar üreten firmalar için üretim yapmak ya da kendi yeni uygulama fikirlerini hayata geçirebilmenin keyfini yaşıyor.

Robotik

Robotlar günümüzde el emeği, üretim ve hizmet sektörlerinde insanların yerlerini almaya devam ediyor. Robotlar yerlerini alarak kimi meslek alanlarında insanları saf dışı bıraksalar da hala onları üretecek insanlara ihtiyaçları var. Çeşitli alanlarda kullanılmak üzere üretilecek robotlar konusunda uzmanlaşmak ve ilerlemek birçok iş kapısını ardına kadar açıyor.

Siber Güvenlik

Geleceğin savaşları siber alemde gerçekleşecek. Bu yüzden siber dünyada güvenlik önlemleri almak hayati önem taşıyor. Dünyanın en hızlı büyüyen endüstrilerinden biri olan siber güvenlik, ağları, bilgisayarları, programları ve verileri saldırıya, hasara veya yetkisiz üçüncü şahıslarca erişime karşı korumayı içeriyor.

Veri Bilimi

Yazılım mühendisliği endüstrisinin temel taşı ve hayli yüksek maaşla iş imkanına sahip olan yazılım dünyasının rock starları veri bilimcileridir. Çok fazla veri toplandığında ileri düzey şirketler iş süreçlerini optimize etmek için verileri anlamak ve okumak üzere analitik ve sosyal becerilere aynı anda sahip veri bilimcilerine ihtiyaç duymaktadır.

Yapay Zeka

Fabrika çalışanlarının yerini robotlar alıyor. Yapay zeka (Artificial Intelligence – AI) ofis çalışanlarının da yerine göz dikiyorlar. Yapay zekanın iş süreçlerine ve sosyal zorluklara nasıl uygulanabileceğini anlamak ve insanlardan daha verimli çalışan yapay zeka sistemlerini üretmek ve yönetmek yeni ve ihtiyaç duyulan yeni bir iş kolu olarak ortaya çıkacak.

Kişisel Gizlilik Danışmanı

Teknoloji hayatımızın içine her geçen gün daha da karıştıkça, dijital dünyada ve gerçek hayatta gizliliğimizi korumak gittikçe zorlaşıyor. Yakında herkes kimliğinizi, yaşınızı, medeni halinizi, işinizi ve sabıka kaydınızı otomatik olarak öğrenmeden sokağa çıkmak bile mümkün olmayabilir. Sosyal medya, yüz tanıma ve artırılmış gerçeklik teknolojileri hayatın içine karışmaya devam ettikçe daha da karışık bir hale gelip zorlaşacak olan kişisel gizliliğin korunması için bir danışmana ihtiyaç duyulabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı