Genel

Bilim Kurulundan ayrılan Prof. Dr. Alpay Azap korkunç gerçeği ifşa etti!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulundan ayrılan Prof. Dr. Alpay Azap’ın istifa etti. Niçin istifa ettiğine dair yaptığı açıklamalarla Türkiye’de salgın yönetimi hakkında korkunç gerçeği ifşa etti. Azap, kısaca bilim kurulu tarafından alınan kararların hayata geçirilmediğini, buna rağmen eleştirilerin bilim kurulu üyelerine yapıldığını belirterek, özetle; ”zaten sözümüz dinlenmiyordu” demeye getirdi; İşte, Azap’ın istifasının arkasında yatan gerçekler…

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji öğretim üyesi Prof. Dr. Alpay Azap; ”Zaman içinde pandemi yönetiminde işler sarpa sarınca kamuoyunda bilim kurulu üyelerine de eleştiriler yükselmeye başladı. Gerçekleri yeterince dile getirmemek, siyasi otoriteye boyun eğmek, halka karşı görevlerini yerine getirmemekle suçlandılar zaman zaman.

Vaka ve ölüm sayıları artıkça süreç kontrolüzlüğe evrilince eleştirilerin de dozu arttı.

Öte yandan ‘Bilim kurulu üyeleri konuşmaktan bıkmış, moral çöküntüsü içinde’ gibisinden yazılar da yazılıyordu.

Sonunda Azap’ın başkanlığını yürüttüğü Klimik, 12 Nisan’da şu açıklamayı yapma zorunluluğu duydu: “Bilimsel öneriler yeterince dikkate alınmadı.”

BİLİMSEL ÖNERİLERİN ACİLEN UYGULANMASI GEREKİYORDU

Açıklamada salgının bu aşamaya gelmesinin nedeninin salgın yönetiminde, özellikle birinci dalgadan sonraki dönemde, bilimsel önerilerin yeterince dikkate alınmaması olduğu vurgulanıyor. Gelinen noktadan en az zararla kurtulabilmek için bir an önce bilimsel gerçeklere kulak verilmesi ve bilimsel önerilerin daha fazla geciktirilmeden acilen uygulanması öneriliyordu.

Azap’ın Klimik’teki yakın çalışma arkadaşlarından biri de Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz. O da bilim kurulu üyesi.

YAZIN VAKALARIN GİZLENMESİ HİÇ HOŞ DEĞİLDİ

Yavuz, 13 Nisan’da da FOX TV’de katıldığı programda, 2020 yılının mayıs ayı sonundaki ‘açılma’ kararını eleştirdi ve ekledi: “Yazın vakaların gizlenmesi hiç hoş değildi.” dedi.

“Enerjimi hastalara, bilimsel araştırmalara ve derneğe ayırmaya karar verdim.”

Basın mensuplarının kendisini sık sık yayınlara davet ettiğini ve durumu izah ettiğini de dile getiren Azap şöyle devam etti: “Faydalı olamadığımı düşündüğüm ekim ayından beri toplantılara katıl(a)mıyorum. Zaten yükselen ikinci dalga hastaneden kafamı çıkarmama izin vermiyordu. Sonrasında da sınırlı enerjimi hastalara, bilimsel araştırmalara ve derneğe ayırmaya karar verdim. Basından da uzak durup işimi yapmaya çalıştım. Beni arayan, yayına davet eden basın mensuplarının çoğuna da durumu anlattım. Bir haber değeri görmedikleri için olsa gerek, duyurmadılar. Dün yine bir davet için arayan Yavuz Oğhan’a durumu anlatınca, o haber değeri gördü bunda. Sonuç olarak ayrılmam yeni değil aslında.”

Kurul üyeliği resmi bir görevlendirme olmadığı için ayrılmak bir istifa gerektirmiyor.