Eğitim

Bilim Kurulu Üyesi’nden yüz yüze eğitim açıklaması: Bazı illerde pilot uygulama başlatılabilir!

Bugün milyonlarca öğrenci uzaktan eğitime başladı. 21 Eylül tarihinde ise öğrenciler yüz yüze eğitime geçecekler. Corona virüsü salgınının henüz son bulmaması nedeniyle yüz yüze eğitim tartışmaları devam ederken Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü’den flaş bir öneri geldi. Özlü önerisinde, "Bazı illerde seçilmiş bazı okullarda yüz yüze eğitim, pilot uygulama kapsamında başlatılabilir ve bunların sonuçları izlenir.” İfadelerini kullandı.

Türkiye’de corona virüsü vaka sayıları binin üzerinde seyrediyor. Bu nedenle bu sene eğitime uzaktan eğitim ile başlanıldı. 21 Eylül tarihinde ise yüz yüze eğitimin başlatılması planlanıyor. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü yüz yüze eğitim için flaş bir öneride bulundu. Özlü tarafından yapılan açıklamalarda bazı iller için pilot uygulama başlatılabileceği söylendi.

MEB pilot uygulama başlatabilir

Prof. Dr. Özlü konuya ilişkin açıklamasında, “21 Eylül’de de yüz yüze eğitim, seyreltilmiş ve basamaklı model ile başlamış olacak sanırım. Okulların açılmasına epeyce zaman var. Bu sürede Milli Eğitim Bakanlığı, bir pilot uygulama başlatabilir. Bazı illerde seçilmiş bazı okullarda ve bazı sınıflarda yüz yüze eğitim pilot uygulama kapsamında başlatılabilir ve bunların sonuçları izlenir. Bu eğitime katılan öğretmenler, okul çalışanları, öğrenciler ve aileleri yakından izlenir ve okulların açılmasının topluma, öğrencilere, okul çalışanlarında bir risk artışına neden olup olmadığı görülebilir” ifadelerini kullandı.

Ailelere güven verir

 

Pilot il uygulamasının ailelerin güvenini de arttıracağını söyleyen Prof. Dr. Özlü, “Bu uygulama, yapılan hazırlıklarda gözden kaçan noktalar, aksamalar, hatalar varsa bunların ortaya çıkması ve düzeltilmesi için şans verir. Bundan sonraki süreçle ilgili kararların alınmasında yöneticilere yardımcı olur. Topluma ve ailelere de çocuklarını okula gönderme konusunda güven verir, rahatlatır. Bu pilot uygulamanın yaralı olacağına inanıyorum” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu