Sağlık

Bilim Kurulu Üyesi’nden şaşırtan açıklama!

Bilim Kurulu Üyesi Levent Yamanel vaka sayılarıyla ilgili şaşırtan bir açıklama yaptı. Yamanel; "Endişe edecek bir durum yok" dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, özellikle son dönemlerde artış gösteren vaka sayılarıyla çizilen olumsuz tabloya dair şaşırtan açıklamalarda bulundu. Yamanel; “Kovid için ‘kritik sınır’ değil; ama psikolojik sınırlar var; 1000 gibi, 1500 gibi. Tabii vaka sayıları bini geçince, bin 500’ü geçince endişeleniyoruz; ama aslında endişelenecek bir durum yok. Çünkü sağlık sistemimiz çok güçlü” dedi.

Yamanel, salgının kritik sınırda olmadığını ama birtakım psikolojik sınırların söz konusu olduğunu belirterek; “Kovid-19’da psikolojik sınırlar var; bin gibi, bin 500 yüz gibi. Tabii bu durum böyle olunca vaka sayıları bini geçince, bin 500’ü geçince endişeleniyoruz; ama aslında endişelenecek bir durum yok. Çünkü sağlık sistemimiz çok güçlü. Şu an için bu rakamları kaldırmayacak kadar sıkıntılı bir durum yok. Ama sınırsız bir sağlık sistemi hiçbir yer yok. O nedenle de çok dikkat etmemiz gerek. Tabii ki böyle vaka artışları, dalgalanmalar, azalmalar olacaktır pandemi sürecinde. Sağlık Bakanlığımız her şeyi kontrol altında tutuyor. Bütün birimlerimizle çalışıyoruz. Ve sağlık ordumuz mücadeleye devam ediyor. Herhangi bir yoldan çıkma, kontrolden çıkma gibi bir şey söz konusu değil” dedi.

“OKULLAR AÇILMALI, EĞİTİM ÖNEMLİ.”

Yamanel, virüsle mücadeleye devam edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Yaz aylarında daha dikkatli olsaydık, vaka sayılarını binin altında tutsaydık, ekim ve kasım aylarına çok daha iyi bir şekilde girerdik, daha kontrollü bir şekilde 2’nci dalgayı atlatabilirdik. Ama yine de mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yamanel, vaka artışlarının okulların açılış tarihini etkileyip etkilememesi konusunda ise; “Şuan okulların kademeli olarak açılacağını biliyoruz, ön görüyoruz. Ve açılmalı da; tabii ki eğitim de çok önemli. Ama yapılan protokoller, alınan önlemlerin tamamen uygulanması gerekiyor. Belli sınıflar açılabilir. Online eğitimler, hibrit modeller olabilir. Bunları zaten düzenlenen rehberler eşliğinde ve çok ciddi önlemler alınarak hem Sağlık Bakanlığımız hem Milli Eğitim Bakanlığımız planlamakta” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu