Gündem

Bilim Kurulu Üyesinden Kritik Açıklama: 15 – 20 Günde Virüs Biter

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü çok önemli açıklamalarda bulundu. Tevfik Özlü açıklamalarında herkesin bazı kurallara dikkat etmesi ile 15 - 20 gün için de virüsün kaybolup gideceğini belirtti.

Bilim Kurulu Üyesi ve KTÜ Farabi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü yaptığı açıklamalarında vücutta bağışıklık kazanma yöntemleri olarak aşı olmak, enfeksiyon geçirmek ve plazma verilmesi olduğunu vurguladı. Özlü açıklamalarının devamında Covid-19 virüsüne karşı ise bu yöntemlere yeterince güvenilemeyeceğini belirtti ve şöyle devam etti:

“Enfeksiyonu geçirenlerin çoğunluğunda Covid-19’a karşı vücutta antikor oluşmasına rağmen koruyuculuk kesin olarak bilinmiyor. Bazı hastalıklarda ömür boyu, bazılarında ise 3-4 ay koruyuculuğu oluyor. Covid-19’u geçirenlerde de tekrar enfeksiyon olacak mı yoksa kalıcı mı, bu sorunun cevabını henüz tam olarak bilmiyoruz. Virüse karşı etkili ve güvenilir bir aşı henüz bulunmadı. Bulunacak aşının ise etki süresi de bilinemeyecektir”

“15 – 20 GÜN İÇERİSİNDE VİRÜS KAYBOLUR GİDER”

Tevfik Özlü açıklamalarında virüsün hızlı mutasyon geçirebildiğini ifade etti ve salgının durmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özlü açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Aşıyla da elde etseniz, hastalığı geçirerek de elde etseniz kazandığınız bağışıklık uzun süre etkili olmayabilir. Virüsler hızlı mutasyon geçirerek genetik yapısını değiştiriyor. Virüse karşı bağışıklık kazanmak yerine maske, mesafe ve hijyene dikkat ederek virüse yakalanılmamasına odaklanılmalı. Şu anda hepimizin üzerinde yoğunlaşması gereken husus virüsten korunmak. Salgın devam etsin ama biz kendimizi korursak virüse yakalanmayız. Hepimiz dikkat edersek de salgını durdururuz. Hepimiz buna dikkat edersek virüs bulaşmaz, 15-20 gün içerisinde de virüs kaybolur gider, salgın da durur”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu