Gündem

Bilim Kurulu üyesinden korkutan açıklama! 3. pik uyarısı yaptı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele devam ediyor. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla koronavirüsle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Kabus gibi çöken salgının ne kadar süreceğine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof.Dr. Yavuz yaptığı açıklamalarında “Varyantların da katkısıyla 3. piki yaşamak üzereyiz” diyerek vatandaşları uyardı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz’un açıklamaları şu şekilde;

”Daha önce koronaviruslara bağlı kesin kanıtlanmış pandemi yok, ama 1889’daki Rus Gribi’nin insan koronavirusu OC43’e bağlı olabileceği konusunda sınırlı veri var. Bu pandemi 1889-1895 arasında, en ağır etkisi 1.yılda olmak üzere 5 yıl falan sürmüş.”

3. PİK UYARISI

”COVID pandemisinin henüz 1. yılındayız, varyantların da katkısıyla 3.piki yaşamak üzereyiz. Halen zorunlu olmadıkça kalabalıklara girmemeli, misafir kabul etmemeli, misafirliğe gitmemeliyiz, özellikle kapalı/kalabalık ortamlarda maskesiz asla durmamalıyız.”

”Ama bilimin gücüyle bu pandeminin 5 yıl sürmeyeceğini düşünüyorum; 1 yıl olmadan etkili onlarca aşı kullanılmaya başlandı, varyantlar ve etkileri yakından izleniyor, tanımlanıyor, etkili oral antiviral bulunmasına çok yakınız, tek ihtiyacımız biraz daha sabırlı ve akılcı olmak.”