EğitimGündem

Bilim Kurulu üyesinden flaş açıklama! Okulların açılması ertelenir mi?

Okulların açılması ertelenir mi? sorusunun cevabı merak ediliyor. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Yamanel okulların açılmasıyla ilgili "Vaka sayıları gün gün takip ediliyor. Vaka sayıları artış gösterirse okulların açılmasıyla ilgili de yeni kararlar alınabilir. Vaka sayıları tatil beldelerinden gelen insanların bulaştırmasıyla artarsa eğer yeni kararlar alınabilir" dedi.

Kurban Bayramı’nda koronavirüse rağmen vatandaşlar tatil beldelerine akın etti. Bilim Kurulu üyeleri bu durumu değerlendirirerek vaka sayılarında artış yaşanacağını belirtti. Peki, vaka sayıları artarsa okulların açılması ertelenir mi? Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Yamanel, “Vaka sayıları gün gün takip ediliyor. Vaka sayıları artış gösterirse okulların açılmasıyla ilgili de yeni kararlar alınabilir. Vaka sayıları tatil beldelerinden gelen insanların bulaştırmasıyla artarsa eğer yeni kararlar alınabilir” dedi.

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yamanel, tatil beldelerinde oluşan kalabalığın, okulların açılıp açılmayacağına nasıl etki yapacağını DHA’ya değerlendirdi.

Prof. Dr. Yamanel, sürecin çok dinamik olduğunu belirterek, “Vaka sayıları gün gün takip ediliyor. Vaka sayıları artış gösterirse okulların açılmasıyla ilgili de yeni kararlar alınabilir. Vaka sayıları tatil beldelerinden gelen insanların bulaştırmasıyla artarsa eğer yeni kararlar alınabilir” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN VİRÜS BULAŞTIRMA KATSAYISI 1’İN ÜZERİNDE’

Prof. Dr. Yamanel, Türkiye’nin R değerine (virüs bulaştırma katsayısı) ilişkin, “Türkiye’nin R değeri 1’in altına inmişti. Son artışlar ile R değeri 1’in üzerine çıktı. ‘R değerinin 1’in üzerine çıkması’ demek yayılımın artışını gösteren bir durum. Şu an da ikinci pik riski söz konusu değil ama 5-10 günlük periyot çok önemli. Eğer tatil beldelerinden bir yayılım söz konusu olursa o zaman birinci pikin üzerine ikinci artış da söz konusu olabilir” diye konuştu.

‘DÜNYADA KULLANILAN TABLOYA EŞLİK ETMEK İÇİN YAPILDI’

Prof. Dr. Yamanel, Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı günlük corona virüs tablosunda yapılan değişiklikle ilgili, “Bu değişikliğin amacı, bütün dünyada kullanılan tabloya eşlik etmek o nedenle yapıldı. Ağır hasta, ciddi hasta kategorisi eklendi. Yoğun bakım hastası ve entübe hasta sayıları da bu ciddi hastaların içine koyuldu” dedi.

Türkiye’deki aşı çalışmalarına da değinen Yamanel, “Türkiye’de 2 aşı çalışması çok önemli yol katetti. Çalışmanın fazları devam ediyor. 4-6 ay sonra aşı insanlar üzerinde denenecek duruma gelebilir” diye konuştu.

‘KORONAVİRÜS MEVSİMSEL GRİP İLE KARIŞACAK’

Prof. Dr. Yamanel, sonbaharda görülen mevsimsel grip ile corona virüsün karıştırılabileceğini belirterek, şunları söyledi:

“Corona virüs grip benzeri bir tablo yapıyor. Bu nedenle tabi ki de mevsimsel grip ile karışacak. Bunun karışmaması için mümkün olduğu kadar grip aşısının olunması gerekir. Corona virüs ile mevsimsel gribi birbirinden çok önemli ayıran şeyler yok. Ama corona virüsün yaptığı enfeksiyonda özellikle tat ve koku almada bozukluk meydana geliyor. Bu gripte de meydana geliyor ama corona virüs enfeksiyonlarında daha fazla oluyor. Corona virüs ciddi enfeksiyon yapabilen ve hızla ilerleyen bir hastalık. Kendilerinde grip benzeri bulgular olan insanların müracaat edip bir hekim tarafından değerlendirilmeleri gerekir.”