Gündem

Bilim Kurulu üyesinden çarpıcı açıklama! Daha sert koronavirüs yasakları mı geliyor?

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Kabine toplantısı öncesinde önemli açıklamalarda bulundu. Kayıpmaz açıklamasında “Daha sert tedbirlerin alınma zamanı geldi. Büyük ihtimal bugün de yeni kararlar alınacaktır” dedi. Öte yandan Kayıpmaz, 14 günlük tam kapanma iddiaları içinse “Salgında sürdürülebilir tedbirlerle gitmekte fayda var. Ekonomik ve sosyal boyutlar da var.” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs vakalarının tırmanışa geçmesiyle gözler bugün Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısına çevrildi. Kritik toplantıda sokağa çıkma kısıtlamasının genişletilmesi başta olmak üzere birtakım yeni önlemlerin alınması beklenirken Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz’dan çarpıcı açıklamalar geldi.

NTV canlı yayınında soruları yanıtlayan Kayıpmaz şu ifadeleri kullandı:

’30 BİN VAKAYLA AVRUPA’DA 1. SIRADAYIZ’

Geçtiğimiz hafta alınan sokağa çıkma kısıtlaması ve diğer tedbirlerin büyük bir yararını olmadığını görüyoruz. Bunun da yeni kısıtlamaların getireceğini düşünüyorum. Büyük ihtimal bugün de yeni kararlar açıklanacaktır. 30 bin vaka ile Avrupa’da birinci sıraya oturmuş durumundayız. İnsan hareketliliğini azaltma adına bugün adımlar atılacaktır. Daha sert tedbirlerin alınma zamanı artık gelmiştir.

’14 GÜNLÜK KAPATMA ETKİLİ ANCAK SONRASINDA GEVŞEMEYLE VAKA ARTIYOR’

Saat 10’da yasak bitiyor, insanlar hemen dışarıya çıkıyor. Kalabalık oluşturuyor. Toplu taşıma araçlarında kalabalık oluşuyor. Hastalık yayılma fırsatı buluyor. Salgının ne kadar süreceğini bilmediğiniz için 14 günlük kapatma etkili ama kapatmanın ardından gevşemeyle birlikte vaka sayıları artıyor.

Salgında sürdürülebilir tedbirlerle gitmekte fayda var. Aslında birçok tedbir uygulanabilir. Tam kapatma da buna dahildir ama bunların hepsinin artısının eksisinin düşünülmesi lazım. Ekonomik ve sosyal boyutlar da var.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu