GenelGündemSağlık

Bilim Kurulu Üyesi uyardı: Ülke bazında yasaklar gelebilir!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk son dönemde artan vaka sayısı nedeniyle ülke bazında yasaklar gelebilir dedi.

Son günlerde artan koronavirüs vakaları nedeniyle iller bazında yeni yasaklar uygulamaya alınıyor. Bu konu hakkında konuşan Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, vatandaşları uyardı. Öztürk, eğer uygulanan tedbirlere ve hijyen kurallarına uyulmazsa yasakların ülke bazından tekrar gündeme gelebileceğinin altını çizdi.

ZORUNLU OLARAK GELECEK

Pek çok ilde koronavirüs vakalarının arttığını belirten Öztürk, düğün, nişan, sünnet gibi toplu etkinliklere getirilen kısıtlamalar hakkında konuştu. Vaka artışının aynı oranda devam etmesinin sonuçlarından bahseden Öztürk; “Yeni yasaklar kurallara uyulmadığı takdirde zorunlu olarak gelecek. Kurallara uymadığımız takdirde şartlar zorunlu görülürse sadece iller değil, ülke düzeyinde de yasaklamalar gelebilir. Yasak sadece nikah, düğün, sünnet değil durumuna göre daha geniş bir alana yayılabilir. Bunu insanların kendileri öngörmeli” ifadelerini kullandı.

KORONAVİRÜS 2021’DE DE DEVAM EDECEK

Bilim Kurulu Üyesi Öztürk, yeni yılda koronavirüs vakalarının devam edeceğinin de altını çizdi. Öztürk; “Tüm dünyayı salgının korkuttuğu dönemde, Çin’deki 80 binli vakalar herkesi korkutmuştu. Çin nitekim 83, 84 binle kapatmıştı. Şu anda çok az sayıda vaka görülüyor. Şimdi ise, geçen haftalarda dünya 304 bin rakamını da gördü. Şu anda dünyada görülmeyen ülke yok, ölümlere baktığımızda da 830 binli rakamları aşmış durumdayız. Bizim ülkemiz birinci dalganın henüz sönümlenmediği, dalgalanmaların görüldüğü bir durumda. Günde bin 200-bin 500 vaka bandındayız Türkiye olarak. Bazı ülkelerde ise birinci dalganın sönümlendiği ve 2. dalga diyebileceğimiz durumda olduğunu görüyoruz. Bu, dünyada salgının tüm hızıyla devam ettiğini gösteriyor. Araya büyük bir değişiklik girmediği takdirde yani bu çok etkin ve yaygın bir aşı olabilir ya da virüsün mutasyona uğraması olabilir, 2021’de de bu virüsün devam edeceğini gösteriyor” şeklinde konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler