Gündem

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü’den kritik uyarı!

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Twitter hesabından paylaşımlarda bulunarak vatandaşları maske ve sosyal mesafe konusunda uyardı. Prof. Özlü, ''Maske takmakla, takıyor gibi yapmak aynı şey değildir. Maske burnu, ağzı ve çeneyi kapamalı ve yüze oturmalıdır.'' dedi.

Koronavirüse karşı korunmanın ve yayılmasını engellemenin en temel kuralı maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralıdır. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla maske ve sosyal mesafe konusunda uyarılarda bulundu. Prof. Özlü, ”Maske takmakla, takıyor gibi yapmak aynı şey değildir. Maske burnu, ağzı ve çeneyi kapamalı ve yüze oturmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla vatandaşlara uyarıda bulundu. İşte o paylaşımları…

”Maske takmakla, takıyor gibi yapmak aynı şey değildir. Maske burnu, ağzı ve çeneyi kapamalı ve yüze oturmalıdır. Burnu dışarıda bırakmak veya maskeyi çene altına indirmek, maskenin kirli yüzünden ağız ve buruna virüsün bulaşmasına neden olur. Çok tehlikeli, sakın yapmayın!”

”Önünüzde yürüyen kişi sigara içiyorsa verdiği nefesteki sigara dumanını görebildiğiniz veya kokusunu duyabildiğiniz mesafe virüsün bulaşabileceği mesafedir. Sokakta yürürken, kuyrukta beklerken bu mesafeyi mutlaka koruyun. Maske takıyor olmanız size yalancı güven vermesin.”

”Pazar yerlerine, AVM’lere girişte ateş kontrolü yanında, maskenin usulüne uygun şekilde takılıp takılmadığı da kontrol edilmeli ve maskesini usulüne uygun şekilde takmayan, burnunu dışarıda bırakan, maskesini çene altına indirenler içeriye alınmamalı.”

”Maske kullanmak kişinin tercihine bırakılamaz. Çünkü maske sadece kendimiz için değil, diğer insanları korumak için de gereklidir. Kendimizi önemsemesek bile, diğer insanlara saygımız gereği hepimiz maskemizi usulüne uygun şekilde takmalıyız.”