Gündem

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü’den ‘2. ve 3. dalga’ uyarısı!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Twitter hesabından koronavirüs salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu. Prof. Özlü, vatandaşların tedbirlere uymadığı taktirde 2. ve 3. dalganın yaşanabileceğini söyledi. Özlü, "Aşı bulununcaya kadar dalgalar şeklinde yayılmaya devam edebilir.'' dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, resmi Twitter hesabından koronavirüs salgınına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu ve vatandaşları tedbirlere uymaları konusunda uyardı. Prof. Özlü, aşı bulununcaya kadar koronavirüsün dalgalar şeklinde devam edebileceğini açıkladı. Vatandaşların tedbirlere uymadığı taktirde 2. ve 3. dalga yaşanabileceğini söyledi.

“Virüsün bulaştırıcılığı azalıyor mu?, Kendi kendine salgın duracak mı?, En iyi ve en kötü senaryolar neler?” sorularına yanıt veren Prof. Dr. Özlü, “Koronavirüs aşısı bulununcaya kadar dalgalar şeklinde yayılmaya devam edebilir. Tedbirlerle kontrol altına alınıp sonra gevşeme olduğunda tekrar ikinci dalga, üçüncü dalga yaşanabilir ta aşısı bulunup toplumun, insanlığın yüzde 60-70’i bu aşıyla aşılanıncaya kadar böyle dalgalanmalarla gidebilir.” şeklinde konuştu.

“VARSAYIMLAR VE OLASILIKLAR VAR’

Sosyal medya hesabından bir video paylaşan Özlü, şunları söyledi: “Herkesin merak ettiğin bu salgın biter mi, ne zaman, nasıl biter yoksa böyle devam edecek mi? Bunu merak ediyoruz. Bu sorunun kesin ve net bir cevabı yok henüz daha. Birtakım varsayımlar, olasılıklar, gözlemler ve deneysel çalışmalar var. Bunlardan yola çıkarak bir olasılığı dile getirebiliriz. Öncelikle iyimser olasılıklardan başlayacak olursak eskiden beri herkesin sorduğu, merak ettiği olasılık, yaz gelince salgın biter mi, evet böyle bir olasılık var. Yaz gelince salgın bitebilir. SARS’ta öyle olmuştu biliyorsunuz. Tabi bu virüsün geçirdiği mutasyonel değişikliğe bağlı olarak yayılmasının durması anlamına geliyor. Arizona Üniversitesi’nde virüs üzerinde yapılmış bir çalışma var. Ciddi bir genetik mutasyonun ortaya çıktığına ortaya koymuşlar.

“İKİNCİ, ÜÇÜNCÜ DALGA YAŞANABİLİR”

Özlü koronavirüs aşısının bulunmasının elzem olduğunu belirterek, “Aşı bulununcaya kadar dalgalar şeklinde yayılmaya devam edebilir. Tedbirlerle kontrol altına alınıp sonra gevşeme olduğunda tekrar ikinci dalga, üçüncü dalga yaşanabilir ta aşısı bulunup toplumun, insanlığın yüzde 60-70’i bu aşıyla aşılanıncaya kadar böyle dalgalanmalarla gidebilir.” dedi.