Gündem

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap’tan flaş koronavirüs açıklaması!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüse ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Azap, Türkiye'de normalleşme sürecinin başlamasını değerlendirdi ve koronavirüsün bitmeyeceğini belirtti.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Türkiye’nin normalleşme sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Azap, vakaların düşmesinin alınan tedbirler doğrultusunda gerçekleştiğini belirtirken, ”Genel tedbirler gevşetilecek ama bireysel tedbirleri birkaç yıl uygulamamız lazım.” diye konuştu.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Türkiye’nin normalleşme sürecini değerlendirirken, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) bitmeyeceğini, toplumda dolaşmaya devam edeceğini söyledi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye’deki seyri ile ilgili olarak konuşan Azap, virüsün bitmeyeceğini ve toplum içinde dolaşmaya devam edeceğini söyledi.

‘ALINAN TEDBİRLER SAYESİNDE OLUYOR’

Yanlış bir algı var. Salgının ‘doğal olarak’ tırmandığı, sonra aşağıya indiği ve bunun kendiliğinden olduğu sanılıyor. Bu kendiliğinden bir durum değil, alınan tedbirler sayesinde oluyor.

Gevşetme politikalarını hayata geçirmek çok zor. İnsanların birbirleriyle temas etmesi bu salgını artırıyor. Ben insanlara 1 metreden fazla yaklaşmayacağım. Yaklaşmak zorunda kalırsam da maske takacağım. Genel tedbirler gevşetilecek ama bireysel tedbirleri birkaç yıl uygulamamız lazım.

Berberler ilgili karar gerekli tedbirler alınırsa çok büyük sıkıntı yaratmayabilir. Ancak İtalya’da tek bir kuaförden onlarca insanın enfekte olduğunu gördük.

‘ÖNCEKİ YAŞANTIMIZA DÖNMEK MÜMKÜN DEĞİL’

Kimse olağanüstü günlerden geçtiğimizi unutmasın. 100 yılda, 200 yılda dünyanın başına gelecek bir şeyi yaşıyoruz. 2-3 ay önceki yaşantımıza dönmemiz mümkün değil. Mevsimsel bir grip virüsüne dönüşen, insanlar arasında dolaşan bu virüse alışmak zorundayız. Virüs bitmeyecek, toplumda dolaşmaya devam edecek.