GündemSağlık

Bilim Kurulu koronavirüs aşısı için tarih verdi!

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, ülkemizde yürütülen koronavirüs aşı çalışmalarının ileri aşamalarda olduğunun altını çizerek, "Yılbaşı, yılbaşı sonrasında aşının piyasada olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs aşısının yılbaşında piyasada olacağını söyledi. Antikorların, koronavirüs teşhisinin ardından en az 4 ay koruyuculuk sağladığı yönündeki araştırmayı değerlendiren Prof. Dr. İlhan, “Vücutta yeterli seviyede antikor olması, tekrar o hastalığa yakalanmaktan koruyor demek. Bir hastalıktan korunmak için ya aşı yolu ile antikor üretiyoruz ya da o hastalığın geçirilmesi yolu ile antikor üretilmiş oluyor. Eğer yeterli düzeyde antikor yoksa kişiler tekrardan hasta olabilirler” dedi.

HASTA OLAN BİR DAHA HASTA OLABİLİR

HASTA olup iyileşenlere de uyarılarada bulunan İlhan, “Bazen duyuyorum, görüyorum çok üzülüyorum. Koronavirüs tanısı almış, evde izolasyon koşulu verilmiş ya da yakınlarına karantina koşulu verilmiş, ama vatandaşlar bunu hiç dinlemiyorlar. Dışarıya çıkıyorlar, parka-bahçeye gidiyorlar, ‘zaten evdeyim’ diye düşünüyorlar. ‘Ben koronavirüs geçirdim, iyileştim, dışarıda dolaşabilirim, bana bir şey olmaz’ diye düşünmemesi gerekiyor” ifadesini kullandı.

‘BAŞKA ÜLKELERİN AŞISINA GÜVENEMEYİZ’

Dünyada yapılan aşı çalışmalarına değinen Bilimleri Kurulu Üyesi, “Bir aşının bir ülke tarafından üretilip, kullanıma sokulması bizim de kullanıma sokacağımız anlamına gelmiyor. Yurt dışında üretilen tüm aşılar için bizim kendi ülkemizde de onay alınması gerekiyor. Biz başka ülkelerin aşısına güvenemeyiz. Bu aşıların ‘faz çalışmaları’ diye ifade ediyoruz ya bu çalışmaların çok hızlı geçerek piyasaya sürülmüş aşılar olabileceği konusunda endişeler var. Bu süreçler öyle kolay bitecek süreçler değil” diye konuştu. Başka ülkede piyasaya çıkacak olan aşının yan etkilerine de değinen Prof. Dr. İlhan, “Bu süreçlerde bakılan koşullardan biri de yan etkiler. Yan etkiler 1 ayda da çıkabilir, 2 ayda da, 3 ayda da çıkabilir. Bu süreçleri tamamlamadıkları için tüm aşılara dikkatli bakmak gerekiyor. Sağlık Bakanlığı’nın onay verdiği aşılar olduktan sonra sorun olmayacaktır” dedi.

YILBAŞINDA TÜRK AŞISI PİYASADA

Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı onaylı aşı çalışması yapan gruplar olduğunu anlatan Mustafa Necmi İlhan, “Oldukça ileri aşamada olduklarını söyleyebiliriz. Yine yılbaşı, yılbaşı sonrasında aşının piyasada olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. ‘Aşı piyasaya çıkacak, yüzde yüz koruyacak’ diye bir şey söz konusu değil. Aşı yeterli dozda antikor oluşturmazsa bu defa kişiler aşıya bağlı yeterli korumaya da sahip olamayabilir. Her aşı bağışık hale getirmeyebilir kişiyi. Aşı olsa bile vatandaşlarımız süreç iyice azalana kadar koruma önlemlerine dikkat etmesi gerekiyor” diye konuştu. Dezenfektan satın alırken ve kullanılırken de dikkat edilmesi gerekenlere değinen Prof. Dr. İlhan, dezenfektan alırken Sağlık Bakanlığı’nın onaylı olup olmamasına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu