Gündem

Bilim insanlarından flaş koronavirüsü açıklaması! Virüsün bir bulaşma yolu daha var

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü salgını 200'den fazla ülkede tehdit haline geldi. Japon bilim insanları koronavirüsünün bulaşma yolları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Japon bilim insanları koronavirüsünün bir bulaşma yolu daha olduğunu bildirdi.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü salgını tüm dünyada korku haline gelirken Japon bilim insanlarından koronavirüsünün bulaşma yolu ile ilgili flaş açıklamalar geldi. Öksürme ve hapşırmada ortaya çıkan damlacıklar yoluyla ve temas halinde bulaştığı söylenilen koronavirüsün bulaşma yoluna bir yenisi daha eklendi.

SOHBET ESNASINDA BULAŞABİLİR
İnsanların birbirinden belli bir mesafede dursalar dahi sohbet esnasında solum yoluyla virüsün bulaşıp yayıldığını söyleyen Japonya Enfeksiyon Hastalıkları Kurumu Başkanı Kazuhiro Tateda, “Bu vakalar sıradan damlacıkların oluşturduğu enfeksiyonlar ile açıklanamaz. Biz enfeksiyonları mikropartiküllerin oluşturduğunu düşünüyoruz. Bu yayılma mekanizmasını ‘mikro damlacık enfeksiyonu’ diye isimlendirebiliriz” dedi.

SESLİ KONUŞMADA VE NEFES ALDIĞIMIZDA ÜRETİYORUZ
Kapalı ve havalandırması kötü olan mekanlarda bu virüsün mikro damlacıklarla yayılması daha da kolaylaşıyor. Yapılan araştırmalarda 10 kişilik bir odada, hapşıran bir insanın etrafa yaklaşık 100 bin damlacık yaydığı tahmin ediliyor. Büyük parçacıkların yaklaşık bir dakika içinde yere düştüğü, ancak küçük damlacıkların havada 20 dakikadan daha uzun süre kalabildiği gözlemlendi. Çok sayıda virüs taşıyan bu mikro damlacıkları sesli konuştuğumuzda ve nefes aldığımızda da üretiyoruz.

BİR SAAT ARALIKLA BULUNULAN ORTAM HAVALANDIRILMALI
Birer saat aralıklarla bulunduğumuz alanı iki taraflı olarak havalandırmamız gerektiğini söyleyen bilim insanları, pencereleri açtığımızda mikro damlacıkların hızlıca dağılıp ortadan kaybolduğunu, bunun enfeksiyona yakalanma riskimizi düşüreceğini belirtiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler