GündemSağlık

Bilim İnsanlarının Son Çalışması Ses Getirdi! Pozitif Çıkanların Yüzde 56’sı…

Bilim insanlarının son yaptığı araştırma  bilim dünyasında oldukça ses getirdi. Yapılan çalışmada hızla bulaşan omicron varyantı nedeniyle pozitif çıkanların %56’sının koronavirüse yakalandıklarının farkında olmadığını ortaya koydu.

Covid 19 pandemisi Omikron varyantı enfekte olan insanlardan alınan örnekler bilim insanlarını şaşırttı. Düşük düzeyde virüs tespitinin son derece bulaşıcı olanın yayılmasını körüklemeye yardımcı olduğunu belirttiler.

Pozitif Olanların Çoğunda Semptom Yok

Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’nde Çarşamba günü yayınlanan araştırmaya göre, Covid 19 taşıdığından habersiz olanların çoğu asemptomatikken, sadece %10’u soğuk algınlığı veya başka bir enfeksiyon türü olduğuna inandıkları semptomlar yaşadılar. Omicron enfeksiyonlarında Covid enfeksiyonu olan 210 katılımcıdan alınan verilere dayanıyordu.

Araştırmacılar, sağlık çalışanlarının Covid enfeksiyonları konusunda diğer çalışanlara göre daha fazla farkındalığa sahip olduğunu buldular.

Hızlı Bir Test Yaptırmaya Teşvik Edin

Cedars-Sinai Tıp Merkezi’ndeki Smidt Kalp Enstitüsü Kardiyoloji Bölümü’nden bir çalışma yazarı olan Susan Cheng, “Bulguların maruz kalan veya hava altında hisseden insanları “hızlı bir test yaptırmaya” motive etmesi gerektiğini söyledi. Kendi risklerimizi ne kadar iyi anlarsak, halk sağlığını korumada o kadar iyi oluruz” dedi.