Gündem

Bez çanta, file kullanmak yerine marketten poşet alan vatandaşlar: Bakanlık duyurdu!

Türkiye’de markete giden pek çok vatandaş bez çanta, file gibi çok kullanımlık taşıma ekipmanı kullanmaya başladı. Öte yandan plastik poşet kullanımı hala devam ediyor. Bu kapsamda açıklamada bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, poşetlerin ücretlendirilmesiyle bugün Türkiye’de plastik poşet kullanımı yaklaşık yüzde 65 azaldığını bildirdi.

Türkiye’de market alışverişlerinde plastik poşet almak için 25 kuruş ödeme yapmak gerekiyor. Ocak 2019’da başlatılan plastik poşetlerin ücretlendirilmesi ile ülkemizde plastik poşet kullanımı yaklaşık yüzde 65 azaldı. Konu ile ilgili olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı açıklamada bulundu.


Bakanlık açıklamasında bilgiler yer aldı:

Türkiye’de 2019 öncesinde, plastik poşet üretimi yıllık yaklaşık 35 milyar adetken bir kişi yılda ortalama 440 plastik poşet kullanıyordu.

1 Ocak 2019’da başlatılan plastik poşetlerin ücretlendirilmesiyle bugün Türkiye’de plastik poşet kullanımı yaklaşık yüzde 65 azaldı ve bu sayede plastik poşet kaynaklı 550 bin ton plastik atığın oluşması engellendi.

Ayrıca bu azalmayla yaklaşık 22 bin 746 ton sera gazı salınımının da önüne geçilmiş oldu.

Plastik poşet kullanımındaki azalma ile Türkiye’de plastik poşet üretimi için gerekli plastik ham madde ithali de düştü ve yaklaşık 3,8 milyar lira tasarruf edildi.