Ekonomi

Beyaz eşya satın almak isteyen herkesi ilgilendiriyor: Artık böyle satılacak!

Özellikle evlilik hazırlığında olan bir çok vatandaş beyaz eşya araştırması yapıyorlar. Beyaz eşya almak isteyen herkesi ilgilendiren flaş bir gelişme yaşandı. Enerji Etiketlemesi Çerçeve Yönetmeliği kapsamında Bulaşık makineleri, çamaşır makineleri ve kurutmalı çamaşır makineleri, buzdolabı gibi eşyalarda yeni enerji etiketleri kullanılacak.

Türkiye’de elektronik eşyalara düzenleme getirildi. Mart ayı 2021’den itibaren bir çok eşyada yeni enerji etiketleri kullanılacak. Yapılan düzenleme ile beraber tüketiciler yeni etiketleri hem fiziksel olarak mağazalarda hem de çevrimiçi olarak internette görebilecekler. Ayrıca dijitalleşme yeni ürün etiketlerine yansıyacak. Ürün etiketlerinde QR kod bulunacak. Böylece ürünlerle ilgili çok daha fazla bilginin yer aldığı ürün bilgi formuna cep telefonlarından QR kodu okutularak ulaşılabilecek.

Ölçeklendirme artık A ve G arasında olacak

Daha önce teknoloji ilerledikçe ürünlere eklenen + işareti artık kullanılmayacak. Bunun yerine etiketlerde yalnızca A (en verimli) ile G (en az verimli) sınıfları kalacak. Enerji etiketlerinin ölçeklendirmesi D ve A+++ arasında olup, tüketiciye satılabilir en düşük enerji sınıfı A+ iken, yeni enerji etiketindeki ölçeklendirme ise artık G ve A (En Yüksek) arasında ölçeklendirilecek.

Ses seviyesi göstergeleri bulunacak

Öte yandan bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ve kurutmalı çamaşır makineler gibi ürünlerde yıllık enerji tüketimi yerine , 100 döngüde tükettiği enerji tüketimi bilgileri yer alacak. Ayrıca yeni üretilen ürünlerin etiketlerinde cihazların su tüketimi ve ses seviyesi hakkında göstergeler bulunacak. En sessiz seviye A olarak belirtilecek. Ölçeklendirme A ve D arasında olacak.