Spor

Beşiktaş'ın başkanı belli oldu! Fikret Orman beşinci kez başkan seçildi…

BJK Akatlar Spor ve Kültür Kompleksi’nde gerçekleştirilen Fikret Orman ve Hürser Tekinoktay’ın başkanlık için yarıştığı Beşiktaş Kulübü’nün olağan seçimli genel kurulunda oy sayımı sona erdi. Yapılan oy sayımı sonrası yeni başkan belli oldu. Fikret Orman, açılan 18 sandık sonunda 2598 oyla beşinci kez başkan seçildi. Hürser Tekinoktay ise 1427 oy aldı.

FİKRET ORMAN KİMDİR?

1967 yılında İstanbul’da doğdu. Orta öğrenimini Işık Lisesi’nde, yüksek öğrenimini Yıldız Üniversitesi ve ABD Florida Üniversitesi’nde tamamladı.Orsan Yedek Parça San. ve Knorr-Orsan Ticari Araç Sis. Ltd. şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak faaliyet gösteren Orman, 2 çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

İnşaat mühendisi olan Fikret Orman, otomotiv yan sanayisinde hatırı sayılır bir yeri olan Kadir Orman’ın oğlu.

Kendi deyimiyle iş hayatında babasıyla anlaşamadığı için inşaatı kendisine iş edinmiş. Orman 2002 yılından beri inşaat ve turizm ile uğraşıyor.Baba Kadir Orman’ın 200 kişinin çalıştığı Çorlu’daki fabrikası otobüs ve kamyonlara fren sistemleri üretiyor. Kadir Orman yönetimden ayrıldığı için de bu fabrikayı da fiilen Fikret Orman yönetiyor.

Esin Yapı ve Orsan’ın ortağı Orman’ı işadamı kimliğinden ziyade Beşiktaş’a başkan adayı olmasıyla ve kulüpteki etkinliğiyle tanıyor herkes. Fikret Orman, 2000 yılında Serdar Bilgili başkanlığındaki yönetim kurulu listesinde yer aldı.

Orman, 2004 yılında Serdar Bilgili’nin başkanlıktan istifa etmesiyle başkanlığa adaylığını koydu. Olağanüstü genel kurulda oy sayımı sırasında özellikle Yıldırım Demirören ve Fikret Orman arasında büyük bir çekişme yaşandı.

İlk sandıklarda bir Demirören, bir Fikret Orman seçimi önde götürürken, son sandıklara gelindiğinde fark 162’ye çıktı ve Demirören, siyah-beyazlı kulübün 32. başkanı oldu.Eski başkan Yıldırım Demirören ile çocukluk arkadaşı olduğunu belirten Orman, 2 sene önceki röportajında Demirören ile arasındaki farklılığı şöyle dile getirmişti:

“Yıldırım benim çocukluk arkadaşım. Beşiktaş menfaatleri açısından rakip olduk. Hiçbir zaman Beşiktaş’ı yönetme anlayışımız aynı değil. O pahalı transferler ve sansasyonel yönetimler peşinde oldu. Ben Beşiktaş’ın kendi bütçesi içinde genç oyuncu yetiştiren ve bunların arasına sokulacak ve adapte olacak önemli oyuncularla başarı elde edilebileceğine inanıyorum. Yıldırım daha yüksek bütçeler harcayarak Beşiktaş’ı yönetmeye inanıyor. O yüzden fikrimiz hiç uyuşmadı. Ama Yıldırım ile hiçbir zaman kavgamız olmaz, çok yakın arkadaşım. Biz yönetime birlikte karar verip girmiştik.”

Fikret Orman, 2 sene önceki aynı röportajda 2004’teki adaylığından sonra bir daha Beşiktaş başkanlığını düşünmediğini söylemişti. Ancak siyah beyazlı camiada yaşananlar Orman’ın fikrini değiştirdi.Fikret Orman, 25 Mart’ta yapılan Beşiktaş Olağanüstü Genel Kurulu’unda, 11 bin 611 kongre üyesinden 4 bin 623’ünün katıldığı kongrede 4 bin 27’sinin oyunu alarak, siyah beyazlı camianın 33’üncü başkanı oldu. Orman, 2014 Ocak ayında yapılacak olağan genel kurula kadar görev yapacak.

Orman’ın yönetim kurulu listesi şu isimlerden oluştu: 

Ahmet Nur Çebi, Tamer Kıran, Ahmet Kavalcı, Deniz Atalay, Umut Güner, Adnan Dalgakıran, Berk Hacıgüzeller, Levent Erdoğan, Nusret Altınbaş, İsmet Berkan, Cem Bilge, Yalçın Kaya Yılmaz.

Bir yanıt yazın