Ekonomi

Berat Albayrak'tan tek haneli enflasyon açıklaması! Yüksek faiz ve enflasyon düşecek mi?

Berat Albayrak -bayram ziyareti için gittiği Trabzon’da konuştu. Trabzon halkı ile bir araya gelen Bakan Albayrak, ekonomi gelişmeler hakkında bazı değerlendirmelerde bulundu.

Berat Albayrak, yüksek enflasyon ve yüksek faiz değerleri hakkında, birçok ekonomi uzmanını şaşırtacak tahminlerde bulundu. Berat Albayrak, Eylül – Ekim 2019 tarihleri gibi enflasyon rakamlarının tek hane ye düşeceğini ve enflasyonun tek hanelere düşmesi ile beraber faizlerinde aşağı değerlere düşeceğini iddia etti. Albayrak, tüm gelişen olumsuz ekonomi etkilere karşı nasıl enflasyonun tek hanelere düşeceğini açıklamaz iken, ekonomistlerin yorumlarına göre; yaz döneminde çıkan sebze ve meyvelerin ve turizmin bu yaz döneminde canlanması ile beraber enflasyona etki edeceği fakat enflasyonun tek hanelere düşmeyecek. Enflasyon rakamlarında geçici bir duraklama veya gerileme olsa bile, bu dönemin kısa süreli olacağı yönünde.

Hazine ve maliye Bakanı Berat Albayrak’ın enflasyon rakamları ve faiz değerleri hakkında ki tahminlerine yönelik yaptığı açıklama şu şekilde;

“3 ay sonra eylül ve ekim ayları gibi büyük bir ihtimalle…”

“Enflasyon ve faiz. En son o kaldı. Enflasyonu yüzde 25 ve 30’lardan şimdi 18’lere düşürdük. Buradan çok net söylüyorum, 3 ay sonra eylül ve ekim ayları gibi büyük bir ihtimalle biz tekrardan tek haneli enflasyonları görmeye başlayacağız. Bu ne demek? Aynı şekilde faizler de güçlü bir şekilde düşmeye başlıyor. Peki faizler düşünce ne olacak? İş dünyamız ve şirketlerimiz yavaş yavaş daha da finansmana erişim, faiz giderleri düştüğü için daha çok yatırımlarını güçlendirecekler. Dünyada hiçbir ülkenin maruz kalmadığı kadar son 8 aydaki şu saldırıları Allah’ın yardımı, milletin desteği ve Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle hiçbir ülkenin ortaya koyamadığı hızlı bir süreçte püskürttük. Artık bundan sonra çok daha güçlü adımlarla önümüz açık ama şunu görmemiz lazım. Bu coğrafyada bin yıldır beka mücadelesi veren bir millet olarak hiçbir zaman eğilmedik, bükülmedik, yıkılmadık.”

Bir cevap yazın