Gündemİzmir Haberleri

Benzine zam geldi! Fiyat artışı pompaya yansıyacak

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'ndan (EPGİS) alınan açıklamalara göre bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzine zam geldi. Fiyat artışının pompa fiyatlarına yansıyacağı öğrenilirken benzinin litre fiyatı İzmir'de ne kadar oldu? Benzine ne kadar zam geldi? İşte detaylar...

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan (EPGİS) benzin fiyatlarına zam gelmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

EPGİS AÇIKLAMA YAPTI
EPGİS’ten yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “25 Şubat tarihinden itibaren geçerli olmak üzere benzinde 16 Krş/Lt pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.”

İZMİR’DE BENZİNİN LİTRE FİYATI NE KADAR OLDU?
Zammın ardından Ankara’da ortalama 6,82 liradan satılan benzinin litre fiyatı 6,98 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul’da 6,73 liradan 6,89 liraya, İzmir’de 6,83 liradan 6,99 liraya yükselecek.

AKARYAKIT FİYATLARININ HESAPLANMASI
Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.