EkonomiGündemİzmir Haberleri

Benzine yeniden indirim gelecek! 

Araç sahiplerine müjde! Benzin fiyatlarına bir indirim daha geliyor. Alınan bilgilere göre benzin fiyatlarında litre fiyatında düşüş yaşanacak. Yaşanan düşüş pompa fiyatlarına da yansıyacak. Peki benzin fiyatlarında kaç kuruşluk indirim yaşanacak? İşte detaylar...

Alınan son dakika bilgisine göre benzin fiyatlarında petrol fiyatlarında yaşanan değer kaybı sonrası 3. indirim yaşanacak. Sektör yetkililerinden alınan bilgilere göre bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzin fiyatlarında 25 kuruşluk indirim yaşanacak. İndirim pompa fiyatlarına da yansıyacak.

İZMİR’DE BENZİNİN LİTRESİ NE KADAR OLACAK?
İndirimin ardından Ankara’da ortalama 5,69 liradan satılan benzinin litre fiyatı 5,44 lira olacak. Benzinin litre fiyatı İstanbul’da 5,60 liradan 5,35 liraya; İzmir’de 5,70 liradan 5,45 liraya düşecek.

AKARYAKIT FİYATLARININ HESAPLANMASI
Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

PETROL FİYATLARI DEĞER KAYBETTİ
Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol üretim kesintisi konusunda anlaşamaması geçtiğimiz hafta petrol fiyatlarının yüzde 30’dan fazla değer kaybetmesine neden olmuştu. Koronavirüs salgınının tüm dünyada hızla yayılmasıyla birlikte bu hafta petrol fiyatları bir kez daha çakıldı. Brent petrolün varil fiyatı 30 doların altına geriledi. Yaşanan gelişme sonrası benzine bir kez daha indirim göründü.

3. İNDİRİM HABERİ
Akaryakıt indirimleri ilk olarak 10 Mart tarihinde başladı. 10 Mart’ta benzine 60 kuruş, motorine ise 56 kuruş indirim gelmişti. 13 Mart tarihinde ise benzine 51 kuruşluk bir indirim daha gelmişti. Böylece üç gün içerisinde benzinde 1 lira 11 kuruşluk indirim gerçekleşmişti. Dün ise benzine 7 kuruşluk zam yapılmıştı.