Gündemİzmir Haberleri

Benzin ve motorine çifte zam geldi! 

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından alınan son dakika bilgisine göre dolar kurundaki değişiklikler akaryakıt fiyatlarını etkilemesi sonucu benzin ve motorine çifte zam geldi. Peki İzmir'de benzin ve motorinin litre fiyatına kaç kuruş zam geldi? İşte detaylar...

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından alınan bilgilere göre benzin ve motorine çifte zam geldi. Benzinin fiyatına 15 kuruş zam gelirken motorine ise 13 kuruş zam yapıldı.

İZMİR’DE BENZİN VE MOTORİNİN LİTRESİ NE KADAR OLDU?

Ankara’da ortalama 5,65 liradan satılan benzinin litre fiyatı 5,80 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul’da 5,51 liradan 5,66 liraya, İzmir’de 5,68 liradan 5,83 liraya yükselecek.

Ankara’da ortalama 5,23 liradan satılan motorinin litre fiyatı 5,36 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul’da 5,15 liradan 5,28 liraya, İzmir’de 5,25 liradan 5,38 liraya yükselecek.

AKARYAKIT FİYATLARININ HESAPLANMASI

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.