EkonomiGündem

Benzin ve motorine büyük zam geliyor: Temmuz ayında değişecek!

Akaryakıt fiyatlarında yeni bir gelişme yaşandı. Akaryakıta büyük bir zam bekleniyor. Geçen yıl akaryakıta 6 ayda bir ÖTV zammı kararı alınmıştı. Bunun üzerine temmuz ayında akaryakıta ÖTV zammı gelecek.

Benzin ve motorin fiyatlarına büyük zam yolda. Benzin ve motorin fiyatlarına temmuz ayı başında otomatik ÖTV zammı gelecek. 16 Temmuz 2023’te Cumhurbaşkanı Kararı ile akaryakıtta maktu özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarları 5’er TL artırılmış ve bu tutarların 6 ayda bir üretici fiyat endeksi (ÜFE) artışı oranında zamlanması düzenlenmişti.

BENZİN VE MOTORİN YAKLAŞIK 2,5 LİRALIK ÖTV ZAMMI GELİYOR

Sözcü’de yer alan habere göre, 2024 yılının Ocak-Mayıs döneminde ÜFE artışı yüzde 17,87 oldu. 3 Temmuz’da TÜİK’in açıklayacağı haziran ayı ÜFE verileriyle birlikte, akaryakıttaki maktu ÖTV artış oranı da belli olacak.

2024’ün ilk beş ayında ÜFE aylık ortalama yüzde 3,35 artmıştı. Bu ortalamada artış haziran ayında da olursa 6 aylık ÜFE artış oranı yüzde 21,82 olacak.

BENZİN VE MOTORİNE NE KADAR ZAM GELECEK?

Bu oranda ÜFE artışı olursa da, maktu ÖTV tutarı benzinde 2,06 TL, motorinde 1,93 TL artacak. Buna geçen sene 2 puan artışla yüzde 20’ye çıkarılan KDV de eklendiğinde vergi artışı benzinde 2,47 TL, motorinde 2,32 TL olacak.

Şu an maktu ÖTV tutarları bir litre benzinde 9,45 TL, bir litre motorinde 8,86 TL seviyesinde bulunuyor.